Silnik napędzany zespołem rozrządu oraz innymi podzespołami bez których prawidłowe funkcjonowanie pojazdów osobowych nie byłoby możliwe, powinien zostać odpowiednio zadbany przez właściciela każdego pojazdu osobowego. Coroczne przeglądy u autoryzowanego serwisanta powinny być rytuałem dla właścicieli zarówno pojedynczych pojazdów w gospodarstwie domowym, jak również właścicieli firm posiadających floty pojazdów którymi posługują się pracownicy na codzień, tj. przedstawiciele handlowi lub ubezpieczeniowi.

System rozrządu w samochodach osobowych

rozrząd - renault meganeZadbanie o prawidłowe działanie wszystkich układów silnika to jednak nie wszystko, warto zawsze sprawdzać oraz zadbać o prawidłowe stany olejów używanych w samochodach osobowych tj. olej silnikowy, płyn chłodniczy itd. Rozrządy instalowane w samochodach marki renault działają w bardzo podobny sposób jak w każdym innym pojeździe osobowym. Jednakże w samochodach francuskiej produkcji marki renault, które producent sprzedał w ilości milionów egzemplarzy, układy napędzające silnik charakteryzują się stosunkowo niskim procentem awaryjności, czym może pochwalić się producent układów rozrządu w tych samochodach. Rozrząd – renault megane cieszy się najmniejszą awaryjnością ze wszystkich modeli renault. To właśnie dzięki temu renault megane stał się bardzo popularny na polskich drogach krajowych oraz autostradach, ponieważ wszędzie możemy spotkać właśnie ten model marki renault. Niska awaryjność układu rozrządowego, ekonomiczność tego modelu oraz uniwersalny wygląd nadwozia sprawił, że samochody renault megane nadają się zarówno do przemieszczania się po mieście, jak również długodystansowych wyjazdów rodzinnych tym samochodem. W związku z tym, uznanie znajdzie u każdego właściciela który zdecydował się na zakup renault megane. Zakup tego samochodu nawet z rynku wtórnego nie sprawi nowemu właścicielowi problemów z układem rozrządu. Jednakże warto zadbać o swój samochód, i raz w roku wybrać się na przegląd w serwisie autoryzowanym, oraz sprawdzić, czy wszystkie zespoły napędzające silnik działają poprawnie.

Jest to o tyle ważne, by praca samochodu na wskazanych obrotach silnika była bezpieczna dla samego kierowcy, oraz pasażerów znajdujących się w samochodzie, jak również dla innych uczestników ruchu drogowego. Samochód składa się z wielu układów zapewniających bezpieczeństwo na drodze, jednakże z biegiem czasu oraz nieodpowiednią eksploatacją pojazdu i przeoczeniem drobnych szczegółów które zapewniają bezpieczeństwo, możemy narazić się na straty.