W ostatnim czasie coraz częściej w mediach społecznościowych, na forach internetowych, czy też w radio, telewizji i gazetach mówi się o komorach hiperbarycznych, w których wykonywane są zabiegi tlenoterapeutyczne. Zabiegi te zyskały dużą popularność w ostatnim czasie, co niewątpliwie ma związek z sytuacją na świecie oraz pandemią, podczas której okazało się, jak duże znacznie ma dostęp do tlenu. Osoby, które zachorowały mają trudności z oddychaniem, w związku z czym do ich organizmu trafia dużo mniejsza ilość tlenu.

W jakich schorzeniach pomoże nam komora hiperbaryczna?

tlenoterapia - warszawaNie jest to jednak jedyne schorzenie, w przypadku którego możemy zastosować komorę hiperbaryczną. Dolegliwości jest o wiele więcej. Wśród nich możemy wymienić nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę, czy też anemię. Chętnie korzystają z niej również osoby po przeszczepach, w których duże jest prawdopodobieństwo odrzucenia przeszczepionych tkanek. Mówi się również o tym, że ogromną ulgę odczuwają osoby, które borykają się z migrenami. Regularne korzystanie z komory hiperbarycznej nie tylko zmniejsza częstość napadów migrenowych, ale także obniżają ich intensywność. Jeśli chodzi o metodę leczenia, jaką jest tlenoterapia – Warszawa to miasto, w którym znajduje się ośrodek wykorzystujący komory hiperbaryczne. Cena za taki zabieg nie jest wysoka, a koszt jest uzależniony od parametrów, z jakich dany pacjent będzie korzystał podczas zabiegu. Istotne jest również to, że taki zabieg może być całkowicie lub też częściowo refundowany. Dzięki temu znaczna część osób, które chcą z nich skorzystać może zaoszczędzić sporo pieniędzy. Myślę, że warto tutaj również zaznaczyć, w jaki sposób komora hiperbaryczna ma tak korzystny wpływ na nasz organizm. W komorze tlen podawany jest pod zwiększonym ciśnieniem. Ciśnienie to wynosi około trzech atmosfer, jednak dokładne parametry ustalane są dla indywidualnego pacjenta przez lekarza, który dany zabieg wykonuje. Tlen dostarczany jest do naszego organizmu przez specjalną maskę, dzięki czemu proces ten jest efektywniejszy i więcej tlenu trafia do płuc, a tym samym do naszego krążenia.

Sama tlenoterapia doskonale sprawdza się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Przeciwwskazaniem do jej zastosowania jest ciąża, chyba, że nastąpiło zatrucie czadem. Ograniczeniem do korzystania z tej formy terapii jest także choroba płuc, niewydolność oddechowa, a także operacje i zabiegi w obrębie klatki piersiowej. Mówi się również, że zabiegi w komorach pomagają w leczeniu nowotworu, czy też boreliozy. Warto wiedzieć, że nie jest to prawdą i są to fałszywe informacje. Komora hiperbaryczna jednak pomaga w wielu schorzeniach.