Niegdyś grawerunki kojarzyły mi się głównie z tabliczkami na drzwiach lekarzy, inżynierów, a nawet całkiem zwyczajnych sąsiadów. Dziś mam wrażenie, że spotykam je niemal wszędzie. Sama wielokrotnie posiadałam plakietki z wyrytymi napisami. Otrzymywałam je wraz z różnymi nagrodami lub używałam ich podczas konferencji naukowych oraz spotkań biznesowych. Dziś mam jednak wrażenie, że napisy lub rysunki tworzone w metalu, szkle lub innych twardych tworzywach otaczają nas. Jestem ciekawa, czy podzielacie moją opinię.

Zamówienie tabliczek grawerowanych

tabliczki grawerowaneJako młoda dziewczyna kojarzyłam wykonywanie grawerunków przede wszystkim z działalnością jubilerską. Posiadałam bowiem pierścionki oraz zawieszki do naszyjników z wyrytymi napisami, a nawet ilustracjami. Oczywiście dziś już wiem, że wyrycie w twardym materiale takim, jak metal, czy szkło jakichkolwiek znaków to profesja o bardzo szerokim zastosowaniu. Różnego typu tabliczki grawerowane zamawiałam w hurtowych ilościach, gdy byłam dyrektorką jednej ze szkół podstawowych. Najczęściej potrzebowałam takich przedmiotów, aby dodać je do nagród dla uczniów oraz podarunków przeznaczonych dla przyjaciół i sponsorów prowadzonej przeze mnie placówki. Złote lub srebrne tabliczki z wyrytymi napisami pięknie prezentowały się zarówno na sportowych trofeach, jak i na różnego rodzaju innych statuetkach. Z kolei w pracy naukowej, jaką prowadziłam na polskich i zagranicznych uczelniach, wielokrotnie korzystałam z różnorodnych plakietek (najczęściej do postawienia na biurku lub przyczepianych do ubrania za pomocą szpilki bądź specjalne klipsa). Identyfikatory tego typu były zazwyczaj wykonane bardzo starannie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii podczas ich tworzenia. Nade wszystko należy polecić produkty tworzone z wykorzystaniem profesjonalnego lasera wykonującego różnego typu grawerunki. Praca takich maszyny jest bowiem niezawodna i zawsze jest pozbawiona mankamentów, które mogłyby powstać podczas wykonywania napisów ręcznie. Poza tym mamy pewność, że laser wykona zlecone mu zadania bardzo starannie, więc wyryte nadruki będą czytelne.

Grawerowanie to zajęcie wykonywane nie tylko przez jubilerów. Najczęściej ryte w metalu, szkle, bądź innym twardym materiale powstają na potrzeby tworzenia różnorakich tabliczek informacyjnych wykorzystywanych np. podczas produkcji wielu urządzeń. Podobne produkty znajdują także szerokie zastosowanie jako identyfikatory używane podczas wielu ważnych wydarzeń naukowych i biznesowych. Trzecie częste zastosowanie grawerowanych tabliczek, to umieszczanie ich na różnorakich trofeach, pucharach i pamiątkowych statuetkach.