Mieszkamy w Polsce, w kraju który rozwija się nieco wolniej, niż zachodnia część Europy. Wszystko przez uwarunkowania polityczne, gospodarcze oraz tok myślenia. Jak to się mówi, mądry polak po szkodzie. Jest tak na przykład z budową polskich dróg. Nie od dziś wiadomo, że ich stan nie jest najlepszy w porównaniu do zachodnich sąsiadów. Problemem stają się dziury, koleiny, pękania oraz zapadanie się włazów. Ostatnimi czasy jednak w mojej gminie sytuacja znacznie się poprawiła. Chciałbym o tym opowiedzieć i rozwinąć ten temat.

Zapadające się włazy – jest na to sposób

zapadnięte włazyO tym istotnym problemie wiemy nie od dziś. Zapadające się włazy stanowią znaczne utrudnienie na drogach. Włazy – muszą być, ponieważ dzięki temu mamy dostępna infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, telekomunikacyjną oraz energetyczne. Niestety, nie zawsze te włazy były w dobry sposób montowane lub na nieodpowiednim gruncie. Skutkiem tego były zapadnięte włazy. Wspomniano o utrudnieniu komunikacyjnym – fakt jest to utrudnienie, jednak ważne jest także bezpieczeństwo. Zapadnięte włazy należy omijać z daleka, ponieważ pod naciskiem mogą się dalej zapaść, a skutkiem może być naprawdę wielkie nieszczęście. Jak wspomniałem na wstępie w mojej gminie ostatnimi czasy zaczęto prowadzić prace mające na celu zniwelować ten duży problem, jakim są zapadające się włazy. Starosta zainwestował w odpowiednią firmę, która wygrała przetarg. Prace rozpoczęły się na początku marca i trwały cały miesiąc. Każdy zapadnięty właz po kolei został wzmacniany. Nie jestem w stanie powiedzieć o tym, w jaki sposób, ponieważ nie znam się na tym – jestem tylko informatykiem, jednak prace te były skuteczne. Zauważyłem poprawę i to bardzo dużą. Wokół włazów położona materiał, który miał na celu wzmocnienie gruntu. I bardzo dobrze, bo wcześniejszy stan był krytyczny i stanowił duży problem w gminie. Każdy bał się chodzić po chodnikach, a teraz bez obaw można wybrać się na spacer. Na ulicy również zmienił się stan nawierzchni, na której włazy nie stanowią już żadnego problemu.

Od razu przyjemniej się jeździ, jeśli jest świadomość, że żaden właz się pod tobą nie zapadnie. Cieszę się bardzo, że ta inwestycja została odpowiednio rzetelnie spożytkowana. Warto inwestować w drogi i bezpieczeństwo. Tak jak prace przebiegły w mojej gminie, tak powinno być i w całej Polsce – wówczas jeździłoby się po drogach o wiele lepiej i bezpieczniej. Prawda jest tez taka, iż montaż włazów musi się odbywać przy użyciu nowoczesnych technologii, a wtedy ten problem zmniejszy się do maksimum.