Przewóz towarów wielkogabarytowych, o wysokiej wartości masy, powinno odbywać się w określony sposób. Przede wszystkim, wszelkie ładunki powyżej trzech ton, nie mogą być transportowane przez kierowcę z uprawnieniami wyłącznie kategorii B. Konieczne jest wówczas zatrudnienie kierowcy, który posiada kategorię C, oraz bezpiecznie przetransportuje towar. Niemniej jednak transport mebli, na przykład podczas przeprowadzki, można dokonać przewożąc kolejno poszczególne elementy.

Ciężarowe przyczepy z zabudową

przyczepy ciężarowe z plandekąTransport towarów nie przekraczających trzech ton, może odbyć się przez kierowcę z prawem jazdy kategorii B. Warto jednak zwrócić uwagę na masę pojazdu, oraz dodać do niej masę przewożonych ładunków. W tej sytuacji, bardzo praktycznym rozwiązaniem jest dokonanie zakupu przyczepy, jednakże na transport z udziałem takiego rozwiązania należy posiadać klasę uprawnień kategorii E. Przyczepy ciężarowe z plandeką przystosowane są do przewozu towarów przekraczających podstawową masę, jaką jest 3,5 tony, co pozwala na jednoczesny załadunek przyczepy towarami o nieograniczonej masie oraz gabarytach. Warto jednak zadbać o odpowiednią osobę, która dokona transportu zespołu pojazdów załadowanych, jakimi są samochód dostawczy oraz przyczepa ciężarowa. Takiego rodzaju przyczepy wykorzystywane są także w ciężarówkach, które są w stanie przetransportować jednocześnie dwie przyczepy, wówczas pod przyczepę zabudowaną, podłączana jest kolejna, umożliwiająca poszerzenie miejsca załadunkowego pojazdu. Przyczepy te zostają zabudowane w odpowiedni stelaż, oraz wyposażone w plandekę ochronną, która ma na celu ochronę ładunku przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, jakimi są opady deszczu, lub śniegu. Po dokonaniu załadunku, należy odpowiednio zabezpieczyć wszelkie towary znajdujące się w przyczepie. Służą w tym celu pasy załadunkowe oraz kątowniki, aby ładunek został odpowiednio przymocowany, oraz nie przemieszczał się samoczynnie po przyczepie, jak również aby nie został on uszkodzony z racji jego przymocowania.

Przyczepy wykorzystywane są przez przedsiębiorstwa, zajmujące się transportem na co dzień, oraz przyjmujące zlecenia transportu mebli, jak również innych towarów. Przedsiębiorstwa te, zatrudniają odpowiednią ilość kierowców, adekwatną do posiadanej floty pojazdów, jak również zespołów pojazdów, czyli samochodu dostawczego lub ciężarowego, wyposażonego w przyczepę zabudowaną w konstrukcję stalową oraz plandekę. Kierowcy dokonujący transportu posiadają komplet wymaganych uprawnień, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas transportu towarów.