• Post author:
  • Post category:Handel

Od kilku lat prowadzę swój mały, własny zakład krawiecki. Ostatnio jedna z moich koleżanek poprosiła mnie, żebym przyjęła jej córkę na praktyki. Jest ona uczennicą szkoły zawodowej o profilu krawieckim i potrzebuje tych praktyk, żeby zaliczyć rok w szkole. Nie byłam do końca pewna, czy poradzę sobie z wprowadzeniem w specyfikę branży, młodych adeptów tego zawodu, ale ostatecznie się zgodziłam. Ponieważ chciałam się dobrze przygotować do prowadzenia tych praktyk, przygotowałam sobie całe scenariusze zajęć.

Rozmowa o akcesoriach krawieckich

praktyczne akcesoria krawieckieNa początku chciałam jej pokazać różne akcesoria krawieckie, żeby zobaczyła jak wyglądają na żywo. Wiedziałam, że pewnie na temat większości z nich uczyła się w szkole, ale co innego przeczytać w podręczniku, a co innego zobaczyć na żywo. Jak się okazało, faktycznie tak było. Na początku pokazałam jej różne wykroje do szycia ubrań, a nawet pluszowych zabawek. Uczennica z powagą się im przyglądała, a ja wytłumaczyłam jej, że takie wykroje pomagają w uzyskaniu konkretnego kształtu tkaniny. Jednakże, nie były to jedyne praktyczne akcesoria krawieckie, jakie chciałam jej pokazać. Pokazałam jej różne zapięcia i chwosty. Dzięki takim dodatkom możemy uszyć bardzo ładne, unikatowe ubrania w nowoczesnym stylu. Jednak pełnią one nie tylko rolę ozdobną. Na przykład chwosty przydają się do suwaków w torebkach. Dzięki takiemu akcesorium dużo łatwiej jest złapać za suwak i otworzyć torebkę. Akcesoria krawieckie to także wszelkiego rodzaju ozdobne guziki i wszywki. Uczennica była zdziwiona, kiedy powiedziałam jej, że guziki ozdobne nie zawsze wszywa się w taki sposób jak prawdziwe guziki, które służą do zapinania. Niektóre modele można po prostu wpiąć w ubranie, co jest o tyle wygodne i praktyczne, że jeśli komuś nie podoba się taki guzik może go zwyczajnie odpiąć bez szkody na ubraniu i ryzyka, że ciuszek się zacznie w tym miejscu pruć. Na zakończenie dnia pokazałam jej jeszcze inne akcesoria krawieckie, które przydają się bardziej do szycia.

Klienci często nie zdają sobie sprawy z tego, że krawcowe korzystają z zestawów kaletniczych, dzięki którym udaje im się wpiąć cekiny i metalowe zapinki w ubranie w taki sposób, aby nie odpadły one pod wpływem użytkowania ubrania i bardzo dobrze się trzymały. Jednak najbardziej zdziwiłam się ja, kiedy dziewczyna powiedziała, że nigdy w życiu nie widziała noża krążkowego. Przecież to podstawowe narzędzie dla krawcowej. Oj, coś czuję, że to będą ciekawe praktyki. Cieszę się, że się na nie zdecydowałam.