Sufity napinane cieszą się coraz większą popularnością w ostatnich latach. Co ciekawe rozwiązanie to nie pojawiło się niedawno. Już w starożytności najbogatsze rodziny mogły pozwolić sobie na tego typu sufity. Najczęściej stosowanym wówczas materiałem było płótno z jedwabiu, które nie należało do najtańszych tkanin, z tego względu rozwiązanie to spotkać można było w najzamożniejszych domach. Z biegiem czasu technologie związane z sufitem napinanym się zmieniły, a dziś jest to jedna z tańszych oraz najszybszych form wykończenia sufitu.

Folia PVC w produkcji sufitów napinanych

sufit napinany - materiałJeśli chodzi o sufit napinany – materiał służący do jego produkcji to najczęściej folia PVC, która jest tworzywem bardzo lekkim. Jest ona nie tylko łatwa w montażu, ale również odporna na wilgoć czy odbarwienia, a co ciekawe odpowiednio spreparowana wykazuje właściwości niepalne. Wszystkie te właściwości sprawiają, że sufit napinany sprawdzi się w praktycznie każdym pomieszczeniu. W łazience nie będzie mu straszna woda ani wilgoć, w kuchni natomiast wysokie temperatury.  Sam montaż jest niezwykle prosty, nie wymaga od nas bowiem zatrudnienia fachowców. Tkanina PVC musi być odpowiednio przycięta do kształtu oraz wymiaru pomieszczenia. Zostaje ona umocowana na konstrukcji aluminiowej, którą musimy podwiesić na suficie. Profile umożliwiają nam łatwość w modyfikacji i kształtowanie całej konstrukcji. Kiedy zakończymy już ten etap, materiał musi zostać nagrzany do odpowiedniej temperatury. Wówczas mamy możliwość odpowiednio dopasować tkaninę do aluminiowej konstrukcji. Dzięki aluminiowym profilom nasza praca nie tylko przebiegnie sprawnie, ale umożliwią nam one również stworzenie dowolnych kształtów na suficie. To dzięki nim możliwe są fantazyjne załamania czy półkola, które podziwiać możemy w magazynach o projektowaniu wnętrz. Sufit ten nie ogranicza nas jedynie do jednej powierzchni jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Dzięki napinanemu sufitowi możemy bowiem uzyskać gładkie powierzchnie półprzezroczyste, matowe, satynowe czy nawet lustrzane.

Napinane sufity pozwalają nam na stworzenie wyjątkowych aranżacji. Podczas samego montażu nie musimy nawet pozbywać się mebli, nie wspominając o braku kurzu oraz pyłów, z którym mamy do czynienia chociażby w przypadku sufitu z karton-gipsu. W razie potrzeby mamy nawet możliwość zdjęcia sufitu, oczyszczenia i ponownego zamontowania. Samo czyszczenie powierzchni przebiega bardzo sprawnie, a kurz nie osadza się na nim w zbyt dużej ilości. Jest to zatem również świetne rozwiązanie dla alergików.