Wyznaczaniem tras do rajdów ekstremalnych zajmowaliśmy się już od jakiegoś czasu, i na koncie mieliśmy kilka z najbardziej uczęszczanych torów będących od przeszło dziesięciu lat w użytku. Jednak wyznaczenie trasy przejazdu było często dość trudne, gdyż niewiele map obejmowało leśne drogi, więc często byliśmy zmuszeni improwizować, by ową trasę dokładnie oznaczyć. W końcu wpadliśmy na pomysł wykorzystania w tym celu kamer sportowych, które znacznie ułatwiały nam zadanie.

Uchwyty do kamer motocyklowych od Ram Mounts

uchwyt ram mountsProblemy oczywiście zaczęły się natychmiast po wyposażeniu się w kamery, gdyż używając ich podobnie jak większość kolegów, to jest zamocowanych na kaskach, nijak nie mogliśmy zarejestrować satysfakcjonującego obrazu. Nagranie było często rozmazane i niewyraźne, a nagłe ruchy głowy kierowcy tylko pogarszały ogólną jakość. Zainteresowaliśmy się więc uchwytami na kamery, montowanymi na kierownice motocyklowe, jakie czasem widywaliśmy u kolegów pojawiających się na zlotach. Niektóre z owych uchwytów były dość proste i niezbyt wytrzymałe, należąc do bardzo niskiego przedziału cenowego. Zamiast nich, koledzy polecali nam uchwyt Ram Mounts, coraz częściej używany na motocyklach, zarówno drogowych jak i terenowych. Uchwyty te były o wiele lepszej jakości niż dotychczasowo widywany sprzęt, i oprócz wytrzymałości wyróżniały się również uniwersalnością. Mogły być bowiem przymocowane do kierownicy prawie każdego roweru, motocykla lub czterokołowca, za pomocą bardzo łatwo regulowanych mocowań, do których wymagane było tylko użycie standardowego klucza nasadowego. Montaż urządzeń na nich nie sprawiał żadnego problemu, gdyż regulowane zapięcia na sprzęt bardzo szybko można było dopasować do wymiarów każdej kamery, a po zastosowaniu podstawy, dołączanej do większości owych mocowań, również i nawigacji motocyklowej czy nawet zwykłego tabletu.

Zapięcia utrzymujące sprzęt na miejscu były zdecydowanie mocne i nie miały możliwości obluzowania się w trakcie jazdy, aczkolwiek wyeliminowano w nich możliwość uszkodzenia czy zarysowania używanej kamery czy nawigacji, dzięki zastosowaniu miękkich zaczepów, wykonanych z tworzywa sztucznego nie posiadającego ostrych końców. Jako że było to wyposażenie dość podstawowe i nieskomplikowane, nie sięgało wysokich cen i było obecnie świetną alternatywą dla wszystkich użytkowników kamer sportowych, którzy chcieli nagrywać nieco dokładniejszy obraz z trasy, lub używać sprzętu elektronicznego w trakcie jazdy rowerem czy motocyklem.