Do niezbędnego wyposażenia cukierni, piekarni, kawiarni jak i sklepów spożywczych, gdzie sprzedaje się ciasta należą, obok półek i regałów oraz lady sprzedażowej, inne elementy zabudowy, służące ekspozycji, takie jak witryny. Oprócz funkcji ekspozycyjnej pełnią one także funkcję lodówki, ponieważ wyposażone są w agregaty chłodnicze, które zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury, dzięki której produkty znajdujące się wewnątrz długo zachowają świeżość i smak.

Gdzie postawić witrynę cukierniczą?

duża witryna cukierniczaW zależności od funkcji pomieszczenia, które mamy do dyspozycji, oraz jego wielkości, możemy je różnie zagospodarować. Właściciele kawiarni czy cukierni często zgłaszają się z zamówieniem na projekt wnętrza do architektów i projektantów wnętrz. Planowanie zagospodarowania cukierni należy do najprzyjemniejszych – a na pewno najsłodszych – zadań dla projektanta. Dobrze aby kolorystyka wnętrza była ciepła, pogodna, zachęcająca do odwiedzenia i rozsmakowania się w proponowanych przez cukiernika wyrobach. No i te wyroby muszą oczywiście być pokazane w zachęcający, wręcz kuszący sposób. Drewniane półki i regały ustawione pod ścianą za strefą sprzedaży stanowić będą tło dla właściwej ekspozycji w witrynach, które mają różne kształty i wymiary. Centralnym punktem cukierni powinna być duża witryna cukiernicza, w której znaleźć się mogą najbardziej reprezentacyjne torty i ciasta. Witryny mogą być prostopadłościenne, z płaskim wierzchem, na którym też można coś ustawić, albo witryny których frontowa szyba jest wygięta, dzięki czemu widok wystawionych tam smakołyków nie jest zasłonięty przez wyższe półki. Subtelne oświetlenie ledowe witryn dodatkowo uwydatnia atrakcyjność prezentowanych w nich ciast, pączków i ciastek. Na indywidualne zamówienie projektuje się witryny o różnych kształtach w rzucie poziomym tak, by jak najlepiej dostosować je do wystroju wnętrza. Można zamówić witryny wygięte w łuk, albo falę. Dolna część witryn, obudowana metalową płytą, mieści moduł chłodniczy, dzięki któremu wszystkie wyroby są świeże i zachowują smak aż do czasu konsumpcji.

Ciekawym i często stosowanym rozwiązaniem jest przesłonięcie tej właśnie części witryny drewnianymi lub drewnopodobnymi płytami meblowymi. Nadaje to całości cieplejszego, przyjemnego lub wytwornego charakteru. Dopełnienie wnętrza dopasowanymi do charakteru witryny stolikami i krzesłami, oraz właściwe oświetlenie sufitowe sprawią, że klienci chętnie będą zaglądać do takiej cukierni, byt nacieszyć słodyczą nie tylko kubki smakowe ale i oczy. 

 

Close Menu