Rekonstruktorzy odtwarzający szlachtę z okresu od szesnastego do osiemnastego wieku być może nie byli tak liczni jak koledzy zajmujący się wczesnym średniowieczem i okresem okołogrunwaldzkim, choć mogli się poszczycić jednymi z najbardziej reprezentacyjnych strojów. Bogato zdobione kontusze i pasy ze stemplowanego jedwabiu, barwione w intensywne, jasne kolory przyciągały spojrzenia na każdej imprezie, zwłaszcza jeśli wykonane były profesjonalnie i zgodnie ze wzorem historycznym.

Szesnastowieczny kontusz szlachecki

kontusze szlacheckieJako stroje które były rozpowszechnione głównie dzięki popularności filmów historycznych, kontusze były możliwe do dostania w wielu różnych zakładach, tworzących stroje. Jednak najczęściej nie były to stroje typowo przeznaczone do udziału w imprezach historycznych, gdyż szyte były głównie maszynowo, często z syntetycznych materiałów różniących się znacznie od tych stosowanych w pierwowzorach, nie mając zbyt dużej wartości pokazowej. Dla osób chcących zamówić dobrze wykonane kontusze szlacheckie, odzwierciedlające idealnie konkretny zabytek historyczny, lub będące na takowym wzorowane, najlepszym wyborem było skontaktowanie się z rzemieślnikiem, zajmującym się wykonywaniem strojów z szesnastego wieku. Rzemieślnicy, bowiem, samemu byli rekonstruktorami, więc wszelkie wykonywane stroje nie tylko bazowali na istniejących, zachowanych zabytkach, ale używali również takich technik szycia i materiałów, jakie stosowane były w epoce. Stroje więc szyte były całkowicie ręcznie, z najlepszych dostępnych materiałów, głównie bawełny i jedwabiu stemplowanego, oraz ozdabiane wedle specyfikacji klienta lub też na podstawie jednego z zachowanych kontuszy z epoki. Ręcznie szyte stroje miały ogromną przewagę nad odmianami maszynowymi, głównie ze względu na trwałość i wartość pokazową. Mogły być one używane na każdej dużej imprezie historycznej, bez obawy o wykluczenie z udziału z powodu niezgodnego stroju.

Krojów i odmian kontuszy było na tyle dużo, iż każdy nabywca mógł bez większego trudu znaleźć jeden konkretny strój, który odpowiadał jego wymaganiom, lub też zdecydować się na własny projekt, wzorowany na którymś z zabytkowych kontuszy muzealnych. Ręczne wykonanie stroju oczywiście zajmowało dość dużo czasu i bywało kosztowne, z racji zastosowanych materiałów o najwyższej jakości i dość niewielkiej dostępności, aczkolwiek kontusz tak uszyty był imponującym i bardzo okazałym elementem stroju szlacheckiego, bez wyjątku przyciągając spojrzenia widzów na pokazach.