Kiedyś znalazłam ciekawą ofertę sprzedaży terenu przy ogródkach działkowych. Zapaliłam się ochoczo do tego pomysłu, miałam już wizję jak ja i dzieci pięknymi słonecznymi popołudniami bawimy się, kąpiemy i relaksujemy na naszej pięknej, zielonej działeczce. Może komuś z was już coś świta w głowie …. problemem okazała się stojąca na działce rozpadająca się chatka. Doczytując różnego rodzaju artykuły oraz w późniejszym okresie przeglądając wybrane pozycje w prawie budowlanym, stwierdziłam, że gra nie jest warta świeczki. Działki nie kupiłam, ale krótko nakreślę jak wygląda taka z pozoru niewinna sytuacja.

Wyburzanie czy rozbiórka?

wyburzeniaWydawać by się mogło, że budowanie domu, czy innych obiektów to przy rozbiórce czy wyburzeniach jest poważna sprawa. Jednak zagłębiając temat okazuje się, że wyburzenia, nie polegają tylko na zgłoszeniu jakiegoś druku i postukaniu młotem w ściany, sprawa jest bardziej skomplikowana. Prawdą jest, że aktualne zmiany trochę usprawniają kwestie zgłoszenia wyburzenia, jednak mówi się, że to tylko teoria a praktyka jest zgoła inna. Jedną z korzyści wynikającą z nowelizacji prawa jest to, że aby dokonać rozbiórki nie trzeba mieć już pozwolenia, wystarczy samo zgłoszenie. Jednak istnieje tutaj kilka podpunktów, jeden z nich mówi, że kwestia ta ważna jest tylko przy budynkach, dla których nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. Najlepiej dopytać o wszystkie szczegóły w danym urzędzie, gdyż prawo to jest dość ogólnie sformułowane, co jak wiemy może grozi „dowolną interpretacją”. Istotne jest, aby pamiętać, że przy rozbiórce należy prowadzić dziennik rozbiórki i posiadać tablicę informacyjną – dokładnie tak samo jak przy budowie. Jeśli już uda nam się przebrnąć przez kwestie administracyjno-prawne, wystarczy dany obiekt zwyczajnie wyburzyć. Istotne jednak staje się, co to jest za obiekt, czy jest wolnostojący i czy aby na pewno jesteśmy to w stanie sami, bezpiecznie przeprowadzić. Najważniejsze jest dobro osób, które ewentualnie miały by pomagać, brać udział przy takim wyburzaniu – jeśli stanie się cokolwiek, co będzie wymagało interwencji lekarza, pełną odpowiedzialność ponosi właściciel działki. Warto też dowiedzieć się jaka jest różnica między wyburzeniem a rozbiórką, gdzie składować ewentualne odpady, gruzy czy inne elementy konstrukcji rozebranego budynku, czy też jak bezpiecznie je przetransportować w inne miejsce. W związku z powyższym można jednak rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.

Aby zorientować się jakie panują ceny na rynku, wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej hasło: wyburzenia budynków cennik 2018, lub rozbiórki cennik 2018. Można skorzystać z internetowego formularza, w którym to wpisuje się planowaną datę rozbiórki / wyburzenia, województwo jakiego dotyczy temat, oraz krótko opisuje się sytuacje. Zostawiamy swoje dane kontaktowe i w szybkim czasie przedstawiciel firmy wysyła nam najciekawsze oferty, lub też dzwoni i dopytuje o szczegóły, aby dopasować jak najdokładniej ofertę do naszych oczekiwań.

Close Menu