Rower to bardzo efektywny sposób na poruszanie się. Niewielka i do tego darmowa ilość energii, którą zużywamy żeby osiągnąć prędkość na rowerze to główna zaleta jazdy na rowerze. Wiadomo, że nie osiągnie się na nim aż tak dużych prędkości jak samochodem, ale w niektórych przypadkach to nie przeszkadza. Weźmy na przykład taką sytuację jak jazda po mieście. W największych metropoliach za pomocą roweru można dostać się szybciej w centralne rejony miast niż autem, ponieważ samochody stoją w korkach.

Opony rowerowe 28 cali najszybsze do jazdy na rowerze

opona rowerowa 28Aby skutecznie poruszać się rowerem, trzeba w sposób właściwy dobrać jego rodzaj, do tego po jakim terenie będziemy się przemieszczać. Inny typ roweru wybiera się do jazdy po górach, gdzie liczą się przede wszystkim właściwości terenowe, a inny do jazdy po mieście, gdzie istotny jest zwłaszcza komfort. Niebanalną, a właściwie najważniejszą rolę w rowerze odgrywają opony rowerowe. To właśnie odpowiedni ich dobór do podłoża wpływa na jakość jazdy rowerem. Terenowe opony rowerowe, o dużych bieżnikach łapią idealnie teren i nie powodują zapadanie się roweru, natomiast nie sprawdzają się w ogóle na asfalcie, gdzie generują niepotrzebny, dodatkowy opór. Na asfalt lepiej jest wybrać dużą i cienką oponę, aby opór był jak najmniejszy. Optymalnym rozwiązaniem do miasta jest opona rowerowa 28 cali o małej szerokości. Takie opony są używane w kolarzówkach, gdzie pasują idealnie do szybkiego stylu jazdy. Takie opony mają jednak pewną wadę, ponieważ wysokość opony jest w nich niska, aby osiągnąć maksymalnie obniżone opory powietrza. Jeśli opony z kolarzówki zastosowalibyśmy do jazdy po mieście, to szybko okazałoby się, że nie da rady jeździć nimi po chodniku, ponieważ będziemy czuli każde łączenie pomiędzy kostkami. Pomoże na pewno wyższa wysokość opony, która jest używana w rowerach miejskich. Jak widzimy właściwy dobór opony ma kolosalne znaczenie dla stylu naszej jazdy i terenu, po którym będziemy się poruszać.

Trzeba także pamiętać, o pewnej zależności pomiędzy wielkością opony, a komfortem jazdy. Im większa opona tym szybciej jesteśmy w stanie poruszać się na takim rowerze, jednak samo rozpędzenie się do takiej prędkości zajmuje więcej czasu niż w przypadku opony mniejszej. W niektórych przypadkach bardziej opłaca się zastosować oponę 26 cali, szczególnie, gdy nasza jazda jest bardzo dynamiczna, czyli, często przyspieszamy i zwalniamy. Mniej się dzięki temu męczymy, jednak, jeśli chcemy ze stałą prędkością pokonywać dłuższe trasy to lepiej mieć rower z oponami 28 cali.