Konstrukcje stalowe są jednymi z najpopularniejszych, które są stosowane powszechnie w przemyśle. Stal jest obecnie wykorzystywana do niezliczonej liczby zastosowań. Niezależnie od typu aplikacji stal musi być odpowiednio przetworzona uformowana oraz zabezpieczona przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. W zależności od rodzaju aplikacji stosowane są różne typy stali.

Śląskie firmy specjalizują się w usługach piaskowania

piaskowanie na ŚląskuDo niektórych zastosowań odpowiednia jest stal konstrukcyjna do innych narzędziowa, a jeszcze do innych odporna na chemikalia.Niezależnie od obszaru zastosowań elementy stalowe są pokrywane warstwą ochronną, która ma chronić jej strukturę przed chociażby korozją. Z biegiem czasu powłoka ochronna ulega zużyciu co z kolei sprawia, że element jest bardziej podatny na oddziaływania atmosferyczne. Pierwszym objawem naturalnego zużycia powłoki ochronnej jest pękanie lakieru. W kolejnym stadium lakier zaczyna odchodzić od elementu odsłaniając strukturę bazową, którą przeważnie jest metal. W takim przypadku należy przeprowadzić konserwację elementu. Wiele firm na Śląsku zajmuje się takimi usługami. W celu ponownego zabezpieczenia metalu przed oddziaływaniem atmosferycznym należy w pierwszej kolejności przeprowadzić piaskowanie na Śląsku. Piaskowanie jest powszechnie znanym procesem. Ziarenka maleńkiego piasku są kierowane na element, który jest poddawany obróbce. W wyniku tego warstwa ochronna zostaje zdjęta, pozostawiając jedynie element bazowy. Piaskowanie jest powszechnie wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba ponownego pomalowania elementu lub zabezpieczenia metalu przed oddziaływaniami środowiskowymi. Po piaskowaniu ekipa ze śląska może przystąpić do konserwacji materiału. W tym celu wykorzystywane są różne preparaty chemiczne, które mają na celu izolację metalu od niekorzystnych oddziaływań środowiskowych. Ostatnim etapem jest ponowne lakierowanie elementu.

W tym celu stosuje się przeważnie malarnie proszkowe, które umożliwiają nałożenie lakieru równomiernie na całą powierzchnię elementu. Tak zabezpieczony przedmiot powinien służyć jeszcze przez długi czas. Alternatywną metodą jest ocynk, który również zabezpiecza przedmioty przed korozją. Należy zwrócić uwagę jednak na fakt, że wykonanie pełnego ocynku jest skomplikowane technologicznie, a co za tym idzie wiąże się z wyższymi nakładami finansowymi. Wszystko to sprawia, że obecnie najpopularniejszą metodą zabezpieczania metalu przed wpływem środowiska jest piaskowanie oraz malowanie proszkowe.