Spośród wielu dostępnych obecnie urządzeń transportujących stosowanych w przedsiębiorstwach na szczególną uwagę zasługują suwnice. W przypadku firm gdzie istnieje ciągła konieczność przenoszenia wielkogabarytowych ładunków o dużym ciężarze są one niezastąpione. Jest to rodzaj samojezdnych urządzeń dźwigowych z bardzo dobrymi możliwościami precyzyjnego manipulowania ładunkami. Jednym z popularnych modeli jest suwnica pomostowa.

Cechy charakterystyczne suwnic pomostowych

polecane suwnice pomostoweWszystkie oferowane modele suwnic opierają się na tej samej koncepcji lecz różnią się budową co wynika z ich przeznaczenia. Najbardziej znane rodzaje suwnic to urządzenia pomostowe, bramowe i półbramowe. W ramach tego podział można wyróżniać inne kategorie w zależności chociażby od wielkości, rozpiętości lub udźwigu. Nie inaczej jest w przypadku suwnic pomostowych. Są to urządzenia bez których nie można sobie wyobrazić działalności wielu przedsiębiorstw gdzie konieczne jest przenoszenie dużych i ciężkich ładunków. Pełnią one funkcje przeładunkowe oraz transportowe bezpośrednio na stanowiska pracy. Stosuje się je przeważnie w halach produkcyjnych i magazynowych. Są projektowane w taki sposób by objąć zasięgiem działania cały obszar dostarczania ładunków. Uniwersalne, polecane suwnice pomostowe do hal zapewniają bezkolizyjny transport odbywający się ponad powierzchniami magazynowymi i produkcyjnymi. Daje to poczucie bezpieczeństwa, a dzięki ogromnej precyzji manipulowania ładunkami trafiają one w ściśle określone miejsce. Suwnice pomostowe są dopasowywane do potrzeb inwestora. Każdy projekt jest indywidualny dla konkretnego miejsca i powstaje po dokładnym omówieniu z inwestorem jego potrzeb i oczekiwań. Suwnica pomostowa osiąga różne rozpiętości i możliwości udźwigu. Wszystkie inne parametry także dostosowuje się do potrzeb przedsiębiorstwa co sprawia, że konstrukcyjnie suwnice są bardzo uniwersalne pozwalając dopasować ją do każdych warunków. Lecz suwnica pomostowa nie jest polecana wyłącznie do hal. Bardzo dobrze się sprawdzają również na zewnętrznych placach przeładunkowych. Nawet największe suwnice pomostowe są bardzo łatwe w obsłudze. Ich ruchem można sterować z poziomu „0” za pomocą radia, skrzynki przewodowej, z kabiny operatora.

Producenci suwnic aby zapewnić im optymalną funkcjonalność dostarczają różne typy zawiesi dostosowanych do transportowanych ładunków. Powstają w ten sposób suwnice specjalne jak np. suwnice z zawiesiami magnetycznym. Suwnice specjalne to również urządzenia konstruowane do pracy w bardzo trudnych warunkach. Dotyczy to m. in. dużego zapylenia, obecności substancji chemicznych, zagrożenia wybuchem i innych.