Modelarstwo zaczynałem dość skromnie, od pierwszych, dość nieudolnie pomalowanych figurek do ulubionej gry bitewnej. Z czasem rozwijałem umiejętności, zaczynając także ozdabiać podstawki figurek, aż w końcu zdecydowałem się na zrobienie pierwszych makiet. Było to coś zupełnie odmiennego od malowania, gdyż wymagało nie tylko umiejętności malarskich, ale też wiele cierpliwości, dokładności i pewnej ręki. Szczególnie przy pracy z niewielkimi elementami roślinności na makiecie, trzeba było zachować jak największą ostrożność. Mimo iż było to wymagające zajęcie, dawało naprawdę spektakularne efekty.

Trawa do ozdabiania makiet

trawa na makietęTak jak każdy początkujący modelarz, moje pierwsze próby robienia makiet z zielenią były bardzo powolne. Do wykonania trawy używałem najczęściej najprostszej posypki, często dość dobrze zmielonej. Po nałożeniu takiej posypki w odpowiednich ilościach na makietę, można było uzyskać efekt mchu, który oglądany z daleka wyglądał ładnie i estetycznie, dobrze oddając wygląd trawy. Jednak z czasem, eksperymentując z różnymi technikami, przestałem używać posypki, zamiast tego używając profesjonalnie wykonanej trawy. Porządna trawa na makietę miała naprawdę imponujący wygląd, mimo wykonania z tworzywa sztucznego, a z daleka bywała nie do odróżnienia od prawdziwej. Na ogół była ona dostępna w formie całych mat, do pokrywania makiet o dużej powierzchni, aczkolwiek niektórzy producenci oferowali również pojedyncze elementy, takie jak krzewy, wysokie kępy trawy, czy nawet zarośla lub trzcinę, wyglądającą idealnie przy makiecie mającej dużo zbiorników wodnych. Co prawda, z takimi elementami należało obchodzić się szczególnie ostrożnie, gdyż były one bardzo delikatne. Szczególną uwagę należało zachować podczas klejenia do powierzchni, gdyż niewielkich rozmiarów trawa mogła się zwyczajnie pokleić i nie nadawać do użytku, lub też klej mógł bardzo odbijać się na powierzchni, a zazwyczaj nie było możliwości jego usunięcia bez uszkodzenia elementu.

Niektórzy modelarze używają do makiet sztucznej trawy do akwariów, która nadaje się równie dobrze do używania na makietach, wyglądając ładnie i jest dość łatwa do zamocowania do makiety, często posiadając metalowe igły do wbijania w podłoże, szczególnie przydatne w ozdabianiu miękkich, styropianowych makiet.Dobrze dobrane i odpowiednio używane elementy, w połączeniu z trawą makietową wysokiej jakości dawały naprawdę świetny efekt, szczególnie jeśli były używane do makiet pokazowych, gdzie nie było możliwości przypadkowego uszkodzenia elementów.