Nic nie jest w stu procentach trwałe, nie ma rzeczy niezniszczalnych. Wszystko prędzej czy później ulega awarii. Jedne naprawy są łatwiejsze, a inne trudniejsze. Właśnie w tym cały sekret tkwi, aby wymyślić coś, co umożliwi nam jak najłatwiejsze wykrycie awarii, co umożliwi nam dużo łatwiejszą naprawę. Jeszcze do niedawna w przypadku pęknięcia sieci gazowej trzeba było rozkopywać grunt w poszukiwaniu awarii, podobnie było w przypadku awarii sieci grzewczej i chłodniczej. Od niedawna diagnostyka stała się dużo prostsza.

Diagnostyka awarii przy pomocy kamer

kamera termowizyjnaCoraz nowsze technologie ułatwiają życie ludziom w bardzo dużym stopniu. Wyżej opisany sposób to nic innego jak użycie do wykrycia awarii kamer termowizyjnych. We wszystkich wymienionych instalacja w przypadku pęknięcia, w miejscu awarii bardzo mocno zmieniona jest temperatura. Kamera termowizyjna pozwala na bardzo łatwe i szybkie zawężenie kręgu poszukiwań awarii. W przypadku pęknięcia z jakiegoś powodu rury z gazem to w miejscu ulatniania się gazu temperatura spada o kilkadziesiąt stopni, ponieważ gaz uwalniany pod dużym ciśnienie staje się bardzo zimny. Możemy to zaobserwować, nabijając gazem zapalniczkę, jeśli gaz ulatnia się w kierunku naszej dłoni, to poczujemy zimno. Nagranie kamerą termowizyjną całej instalacji da nam pełny obraz stanu całej instalacji. W miejscach, gdzie gaz się ulatnia, otrzymamy obraz o chłodnej barwie, im większa awaria tym temperatura niżej spada więc obraz będzie ciemnoniebieski. W przypadku instalacji grzewczych wszystko będzie odwrotnie. W miejscach ulatniania się wysokiej temperatury na kamerze zauważymy jasnoczerwone plamy. Kamery termowizyjne używane są również przez osoby zajmujące się naprawą urządzeń elektrycznych. W miejscach, gdzie prąd elektryczny jest pobierany w nadmiernej ilości, wzrasta temperatura. Pozwala to na trafną diagnozę. Jak to mówią, odpowiednia diagnoza to pięćdziesiąt procent sukcesu, więc naprawa będzie szybsza i łatwiejsza.

Taką kamerę możemy kupić bez większych problemów w stacjonarnych sklepach z elektroniką lub zakupić ją przez Internet. Koszt jednej sztuki przystosowanej do użytku prywatnego to nie więcej niż dwa tysiące złotych. Jej liczne zastosowania sprawiają, że jest bardzo przydatnym urządzeniem. Koszt zakupu w zestawieniu z licznymi zaletami jest bardzo korzystny. Zastosowanie kamer termowizyjnych stale się poszerza. Abstrahując od zastosowania przez zwykłych ludzi, kamery termowizyjne są na wyposażeniu jednostek specjalnych policji, straży pożarnej i wielu innych służb mundurowych.

Close Menu