W dzisiejszych czasach mamy dostęp do takich wynalazków, o których jeszcze w dwudziestym wieku ludziom się nie śniło. Bez większości tych sprzętów nie wyobrażamy sobie życia. Bez wielu z nich nie miałby też szans funkcjonować nasz biznes czy też praca na etacie. Do bólu wykorzystywane są więc komputery, a także drukarki i to w przeróżnych wersjach. Zdumiewającą maszyną są na przykład drukarki 3D lub te, które drukują plakaty czy banery w wielkich formatach. Jak byłam mała, to zastanawiałam się, jak drukarka jest w stanie zadrukować jednolicie wielki kawałek papieru. Teraz już wiem. 

Papier do drukowania wielkoformatowego

papier do ploterówNowoczesne sprzęty tak bardzo zadomowiły się w naszej codzienności, że zwracamy na nie dopiero uwagę wtedy, jak coś się popsuje. A przecież bez większości tych sprzętów nasze funkcjonowanie na co dzień byłoby mocno zaburzone, szczególnie w pracy lub przy prowadzeniu naszego biznesu. Dla mnie jedną z największych zagadek, których nie mogłam sobie wytłumaczyć w dzieciństwie, były drukarki. W głowie mi się nie mieściło, w jaki sposób z ekranu monitora można było przenieść obrazek na kartkę i to w kilkanaście sekund. A już w ogóle poza zasięgiem mojej wyobraźni była odpowiedź na pytanie, w jaki sposób drukowane są wielkie plakaty. Teraz wiem, że służy do tego specjalna drukarka wielkoformatowa, zwana ploterem. Plotery są teraz niemal w każdej trochę większej drukarni. Każdy może sobie wydrukować baner lub plakat w kolorze. W dużyh ilościach zużywany jest więc papier do ploterów, który kupuje się w wielkich rulonach. Rulony te potrafią mieć naprawdę zdumiewającą wielkość, co można w szczególności zobaczyć w dużych drukarniach. W tych mniejszych, obsługujących nie tylko firmy, ale też klientów indywidualnych, plotery mają ograniczoną wielkość i przez to sam papier jest też o wiele mniejszy. Jak chodzi o rodzaje papierów to jest ich dosyć sporo. Do najzwyklejszych, po błyszczące, gładkie, a nawet ze specjalną fakturą. Ich cena zależy oczywiście od wielkości, a także od jakości. Producenci starają się, żeby część papieru powstawała z recyklingu.

Drukarki są w dzisiejszych czasach niezbędnym narzędziem, wykorzystywanym niemal w każdej branży. Przydają się przede wszystkim w działach marketingu, bo pozwalają drukować wielkoformatowe banery reklamowe. Drukarki, które zajmują się wielkoformatowym drukiem nazywane są ploterami. Papier, który jest w nich wykorzystywany, ma zazwyczaj bardzo dużą szerokość i posiada rozmaitą fakturę. Nawija się go na specjalne rulony, które następnie montowane są w drukarce.