Ściany każdego budynku stanowią jego bardzo ważną część. Zabezpieczają wnętrze przed działaniem warunków atmosferycznych, a mieszkającym tam ludziom gwarantują komfort zamieszkania. Z tego też powodu ważną rzeczą jest dbanie o powierzchnie ścian. Nie chodzi tutaj tylko o ściany wewnętrzne, ale też zewnętrzne. Przykładem zabezpieczenia ściany zewnętrznej jest wykonanie odpowiedniej elewacji. Jej zadaniem jest zabezpieczenie ściany przed działaniem warunków atmosferycznych takich jak opady, czy działanie promieni słonecznych.

Klinkier jako przykład trwałej elewacji

klinkier elastycznyElewacja wykonywana jest z różnego rodzaju materiałów. Każdy z nich spełnia podstawową funkcję, jaką jest ocieplenie budynku od zewnątrz, a także zapewnienie izolacji ściany od czynników zewnętrznych, takich jak opady, czy słońce. Z tego też powodu wykorzystywane do tego celu są materiały posiadające wskazane właściwości. Przykładem takiego materiału jest klinkier elastyczny. Produkowany jest z wielu rodzajów piasków kwarcowych, a także żywic polimerowych. Następnie tak przygotowane spoiwo jest poddawane barwieniu różnymi pigmentami, których podstawą jest tlenek żelaza. To działanie ma zabezpieczyć tak powstały materiał przed działaniem promieniowania UV. Następnie z tak przygotowanego surowca wytwarza się płytki. Płytki posiadają wiele różnych kształtów i rozmiarów, dzięki czemu można tworzyć na ścianie unikatowe kompozycje, które będą niepowtarzalne. Inna zaletą płytek klinkierowych jest ich elastyczność. Nadają się idealnie do wyłożenia ściany o każdej możliwej strukturze, ponadto mogą być wykorzystywane do pokrywania ścian owalnych. Czyni to płytki klinkierowe niezwykle użytecznym materiałem do pokrycia niestandardowych powierzchni. W praktyce nie ma żadnych przeciwwskazań do położenia płytek klinkierowych. Wynika to z faktu, że jest to materiał, który pomimo, że nie przepuszcza wody i wilgoci pozwala na dopływ i odprowadzanie powietrza, dzięki czemu następuje cyrkulacja powietrza, a ściana nie ulega procesom niszczenia. Zatem pomiędzy ścianą, a płytką nie pozostaje wilgoć ,która mogłaby spowodować powstanie grzyba, bądź pleśni.

Pomimo, że płytki klinkierowe nie należą do najnowszej technologii wykorzystywanej do wykonywania elewacji zaliczają się do jednej z najczęściej stosowanych metod. Wynika to z faktu, że stanowią idealne rozwiązanie do każdego rodzaju ściany. Mając na uwadze ich różnorodny kształt, kolor, czy też formę idealnie sprawdzą się do wykonania złożonej aranżacji na elewacji budynku, czy ciekawego wykończenia ściany wewnętrznej.