Węże hydrauliczne to elementy, które znajdują zastosowanie sprzętach budowlanych lub maszynach rolniczych, korzystających z napędu lub sterowania hydraulicznego. Zadaniem węży hydraulicznych jest transport czynnika roboczego, który napędza układ hydrauliczny. Wykonuje się je z wytrzymałych materiałów, które są odporne na wysokie ciśnienie, ciągnięcie i ścieranie. Istotna jest też jakość zamontowanych końcówek.

Zastosowanie węży ciśnieniowych

solidne węże ciśnienioweUkłady hydrauliczne są wykorzystywane w niemal wszystkich urządzeniach, pracujących na co dzień w różnych gałęziach przemysłu. Nie brakuje ich w naszym otoczeniu. Chociaż sam pomysł o użyciu cieczy lub gazów jako transmiterów mocy liczy sobie kilkadziesiąt lat, nowoczesna technika niebywale rozwinęła te systemy. Ze względu na olbrzymie ciśnienie, którym muszą sprostać oraz trudne warunki pracy. W trosce o ich właściwe działanie i trwałość musimy zadbać o ich najważniejszy element – węże hydrauliczne. Solidne węże ciśnieniowe nie rzucają się w oczy, jednak często to one odpowiadają za niezawodną pracę całego układu. Znajdziemy je niemal wszędzie – ich potencjał jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle, ale i w motoryzacji, transporcie ciężkim, lotnictwie, budownictwie czy rolnictwie.  Część z nich pracuje w systemach wysokociśnieniowych, a w nich wyjątkowo łatwo o usterki, które mogą doprowadzić do olbrzymich strat i przestojów. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią jakość węży i przewodów oraz dobór właściwych rozwiązań. Większość potrzebnych informacji znajdziemy bezpośrednio na nich. Producenci umieszczają tam: datę produkcji, maksymalne ciśnienie robocze, średnicę oraz spełniane normy. Zazwyczaj spotykamy się z międzynarodowymi normami ISO, europejskimi EN lub amerykańską normą SAE (głównie dla przemysłu motoryzacyjnego). Normy są odrębne dla każdego rodzaju węża (ze wzmocnieniem tekstylnym lub wzmocnieniem z oplotem z drutu stalowego). Typ węża należy dostosować do rodzaju wykonywanych prac, ciśnienia, który będzie musiał sprostać, przewidywanych warunków zewnętrznych oraz rodzaj cieczy odpowiedzialnej za przenoszenie mocy. 

Węże hydrauliczne składają się z węża, końcówek oraz tulei zaciskowych. Wykonuje się je z gumy z jednym z trzech typów oplotu – oplotem tekstylnym, stalowym lub spiralnym z drutu. Wytrzymałość zależy od ilości zastosowanych warstw. W przypadku oplotu tekstylnego są to jedna lub dwie warstwy, oplot drutem stalowym – do trzech warstw, a spiralny oplot z drutu stalowego to cztery lub sześć warstw.