Tradycja przypinania kotylionów podczas balów sięga kilkuset lat. Niegdyś uczestnicy zabawy tanecznej otrzymywali ozdobę i ich zadaniem podczas zabawy było odnalezienie drugiej osoby z takim samym kotylionem. W tym momencie stawała się ona towarzyszem lub towarzyszką na cały wieczór. Często były to zabiegi mające na celu skojarzenie osób stanu wolnego. Podobny zabieg stosowano także podczas wesel, gdy ozdobna kokardka miała wskazywać osoby pozostające w związku oraz te, które swobodnie mogą nawiązywać znajomości.

Tradycyjne kotyliony dla rodziców

gustowne kotyliony dla rodzicówWspółcześnie w niektórych regionach Polski wciąż można spotkać się z tradycją wpinania niewielkich ozdób na szpilce w klapy garniturów i sukienki gości weselnych. Jednak obecnie służą one do rozróżniania gości związanych z Panem Młodym oraz tych „ze strony” Panny Młodej. Niemniej równolegle do niej przyszli Nowożeńcy przygotowują także gustowne kotyliony dla rodziców jako sposób wyróżnienia ich na tle pozostałych gości. Zapewne jest to jeden z tradycyjnych sposobów, gdy wzorem elit politycznych kotylion służył do wyróżniania honorowych gości. Rodzice Pary Młodej zdecydowanie są właśnie takimi honorowymi gośćmi. Jeszcze do niedawna występowali jako organizatorzy wesela, a obecnie są po prostu jednymi z najważniejszych osób podczas przyjęcia. W większości przypadków kotyliony dla rodziców Pary Młodej nie ma już tej tradycyjnej formy okrągłej tarczy z falbanką wykonaną ze wstążki, gdyż w sklepach i hurtowniach można znaleźć piękne kotyliony w postaci bukietów kwiatów przypominających butonierki. Narzeczeni mogą też samodzielnie zaprojektować i zamówić kotyliony personalizowane, z inicjałami Młodej Pary, datą ślubu lub zdjęciami z dzieciństwa. Można także zamówić gotowe, nowoczesne przypinki, które rodzice będą mogli zachować i włożyć do pudełka z pamiątkami z dzieciństwa swoich pociech. To rozwiązanie ma duży plus, jakim jest zamiana szpilki na bezpieczniejszą agrafkę.

Jeśli w regionie, z którego pochodzicie jest zwyczaj przygotowywania kotylionów dla wszystkich gości, warto również zadbać, aby ozdoby dla rodziców, rodziców chrzestnych oraz świadków wyróżniały się na tle innych osób bawiących się wspólnie z wami. Niektórzy młodzi idą jeszcze dalej i przygotowują dla rodziców specjalne, wyróżniające się bogatymi ozdobami miejsca przy stołach, aby każdy, kto wejdzie na salę weselną mógł bez problemu zlokalizować te najważniejsze osoby w życiu Młodej Pary, a niejednokrotnie również osoby, które w imieniu Młodych nadzorują przebieg przyjęcia.