Wymogi prawne dotyczące wystawianych przez przedsiębiorców dowodów sprzedaży znacznie się zmieniły w ostatnim czasie. W większości branż wymagane jest już wystawianie faktur w sposób elektroniczny. Wiąże się to z uszczelnianiem systemu podatkowego. Faktury vatowskie trzeba wystawiać elektronicznie, a do tego jeszcze trzeba generować raz w miesiącu plik jpk z transakcjami vat. Te wszystkie zmiany spowodowały, że konieczne stało się zakupienie programu do wystawiania faktur. Jeśli z takiego programu korzysta się po raz pierwszy to powinien być prosty w obsłudze.

Ceny prostych programów do fakturowania

proste oprogramowanie do fakturPrzedsiębiorcę, który wcześniej wystawiał faktury jedynie na papierowych drukach, może przerażać w pierwszym etapie konieczność przejścia na program komputerowy. Na pewno główną wątpliwością będzie to, czy program będzie prosty w obsłudze. Tutaj naprawdę nie trzeba się niczego obawiać. Wszystkie dostępne na rynku programy do fakturowania są proste w obsłudze. Wystarczy chwilę poćwiczyć wystawiając kilka szkoleniowych faktur, które potem trzeba pamiętać wykasować. W każdym razie proste oprogramowanie do faktur trzeba sobie kupić, bo jest to jedyna dzisiaj możliwość wystawienia innej firmie dokumentu sprzedaży. Jakie są ceny takiego oprogramowania? Są to koszty niewielkie, a wręcz takie, których przedsiębiorcy na pewno nie odczują. Kilkanaście złotych kosztu miesięcznie to już opcja z bardzo zaawansowanymi funkcjami. Proste oprogramowanie z podstawowymi funkcjami będzie kosztowało maksymalnie kilka złotych miesięcznie. Można znaleźć również takie programy, które są całkowicie darmowe. Wiadomo, że jeśli wcześniej nie korzystało się z programów do faktur to konieczne jest to, żeby zacząć od możliwie jak najprostszych. Większość z dostępnych najtańszych programów właśnie taka jest. Obsługa jest w pełni intuicyjna, a każdy krok na początku jest dokładnie objaśniony. Wystawienie pierwszej faktury może potrwać trochę dłużej, ale każdą kolejną będziemy wystawiać w kilka minut. Praktycznie z każdego programu można fakturę przesłać od razu do kontrahenta. Nie trzeba jej nawet drukować.

Przejście z druków akcydensowych do programu komputerowego może być płynne i bezbolesne. Na początek wystarczy podstawowe i proste oprogramowanie, które umożliwia jedynie wystawianie i wysyłanie dokumentów. Dla bardziej zaawansowanych przedsiębiorców dostępne są programy zaawansowany, w których można sobie samemu prowadzić księgowość. Prowadzenie księgowości lepiej zlecić księgowemu, ale z wystawianiem faktur elektronicznie można sobie poradzić z łatwością.