Metal oraz stopy metali to materiały coraz częściej używane w produkcji wielu przedmiotów i urządzeń. Każdy przedmiot oraz urządzenie powinno być wykonane z jasno określonego metalu oraz odpowiedniej jego ilości. Niestety bardzo często jesteśmy oszukiwani przez producentów, którzy oszczędzają na rodzaju oraz jakości materiału. W celu zbadania jakości metalu stosuje się oczywiście dokładne oględziny materiału, ale bardzo skuteczne jest badanie pod mikroskopem.

Skuteczność wykorzystania metalograficznych badań mikroskopowych

metalograficzne badania mikroskopoweMasowe produkcje wielu różnych przedmiotów oraz urządzeń nakłaniają producentów do oszustw w celu oszczędności. Bardzo często metal użyty do zrobienia danego produktu jest nieodpowiedni lub jest po prostu niskiej jakości. Często przedmioty produkowane są nawet z materiałów, które kompletnie nie nadają się do produkcji czegokolwiek, ponieważ są uszkodzone chemicznie lub ich mikrostruktura jest mocno naruszona. Często wystarczy dokładne obejrzenie i przeanalizowanie budowy metalu gołym okiem lub z pomocą lupy. Jednak nie zawsze to wystarczy. Wówczas z pomocą przychodzą metalograficzne badania mikroskopowe. Pozwalają one na zbadanie mikrostruktury metalu za pomocą mikroskopu. Łatwo wtedy zauważyć nawet najmniejsze wady materiału. Zarysowania czy pęknięcia to tylko część z nich. Najczęściej wtedy okazuje się, że metal taki lub stop nie jest spójny, nie występuje w nim ciągłość, a gęstość jest zaburzona i niejednolita. Łatwo także wykryć wtrącenia niemetaliczne. To wszystko obniża wartość metalu lub stopu, ale także powoduje że nie powinien taki materiał zostać dopuszczony do produkcji czegokolwiek. Badanie metalu pod mikroskopem jest bardzo skuteczne, jednak materiał powinien być przed tym odpowiednio przygotowany. Powinien być wypolerowany, ale także potraktowany odpowiednimi odczynnikami chemicznymi, aby został oczyszczony z chemicznych powierzchownych zanieczyszczeń. Takie zabiegi pozwalają na dokładne przyjrzenie się strukturze metalu za pomocą mikroskopu. Metalograficzne badanie z pomocą mikroskopu jest bardzo skuteczne w wykrywaniu wad metali oraz stopów.

Metale, takie jak żelazo czy miedź, oraz stopy, takie jak stal czy mosiądz, są bardzo rozpowszechnionymi materiałami. Nie zawsze na rynku można spotkać je mogące szczycić się wysoką jakością. Warto więc badać ich jakość oraz mikrostrukturę. Po wstępnych oględzinach, warto metal lub stop zbadać za pomocą powiększenia, jakie gwarantuje mikroskop. Takie badanie pozwala na znalezienie nawet najdrobniejszych wad metali oraz stopów.