Czasem ciąża jest dla nas zaskoczeniem i nie jesteśmy na nią gotowe, a innym razem jest długo wyczekiwanym pojawieniem się magicznych dwóch kresek na teście ciążowym. Moment dowiedzenia się, że jesteśmy w ciąży zmienia całe nasze życie. Od tej chwili nastąpi przewartościowanie wszystkich zasad jakimi się do tej pory się kierowałyśmy i już zawsze będziemy się troszczyć i opiekować małym człowiekiem, który przez pierwsze lata swojego życia będzie całkowicie od nas zależny.

Popękana skóra na sutkach

popękane sutkiOpieka nad dzieckiem nie jest prostym zadaniem, ale na pewno dającym wiele satysfakcji i szczęścia. Dziecko od narodzin jest od nas rodziców całkowicie zależne i to od nas zależy, czy będzie silnym, mądrym i zdrowym członkiem społeczeństwa. Karmiąc, edukując i dając mu bezgraniczną miłość, kształtujemy małą istotę, która kiedyś pójdzie w świat i zacznie własne, samodzielne życie. Pierwszą rzeczą, którą młoda mama może dać swojemu dziecku jest miłość i pokarm. Właściwie odżywione dziecko będzie się prawidłowo rozwijało fizycznie i psychicznie, dlatego tak ważne jest aby jak najdłużej karmić dziecko piersią. Często popękane sutki są problemem z jakim się zmagają młode matki. Nie da się uniknąć tego problemu, ponieważ nowo narodzone dziecko nie potrafi właściwie ssać piersi matki i podrażnia skórę brodawek swoimi dziąsłami. Kobieta rodząca swoje pierwsze dziecko także nie wie jak właściwie przystawić malucha do piersi i wtedy pomocne mogą być porady doradcy laktacyjnego, którego możemy spotkać na oddziele położniczym. Im wcześniej nauczymy się właściwej techniki, tym lepiej dla nas i dziecka, bo zaoszczędzimy sobie sporo niepotrzebnego stresu i wylanych łez. Dziecko powinno objąć ustami brodawkę razem z otoczką i mieć brodę lekko pochyloną w dół. W takiej pozycji będzie właściwie odciągać pokarm i nie będzie podrażniać sutków. Aby wzmocnić delikatną skórę na brodawkach, po każdym karmieniu należy odrobiną mleka posmarować bolące miejsce i pozostawić do wchłonięcia. Kobiece mleko działa jak najlepszy krem nawilżająco regenerujący i jest bezpieczny dla maluszka.

Z karmienia piersią można czerpać wiele satysfakcji i przyjemności, jeżeli tylko nauczymy się jak to odpowiednio robić. Początki są zawsze trudne, ale potem płyną z tego same korzyści dla matki i jej dziecka. Brodawki i sutki są bardzo delikatne, dlatego też często ulegają podrażnieniom. Jeżeli problem trwa zbyt długi, to można skorzystać z pomocy specjalnych nakładek silikonowych do karmienia, które ułatwiają maluszkowi ssanie i nie powodują pękania skóry na brodawkach.

Close Menu