W szkole, na uczelni, na dworcu i w centrach handlowych można w ostatnim czasie zaobserwować wysyp rozmaitych automatów z kanapkami, kawą i słodyczami. Nic dziwnego, gdyż wiele osób ceni sobie wygodę korzystania z takich urządzeń, przydających się zwłaszcza w chwili, gdy mamy ochotę na coś do picia i jedzenia, a w pobliżu nie ma żadnego lokalu. Stąd właśnie pojawienie się tych urządzeń w takich miejscach jak uczelnie i szkoły, gdzie taka sytuacja występuje.

Maszyna vendingowa w miejscach publicznych

maszyny vendingoweO sukcesie automatu serwującego nam przekąski decyduje miejsce, w którym będzie ono zlokalizowane. Najbardziej skutecznie sprawdza się w lokalizacji przez którą codziennie przechodzi wiele osób. Dlatego najczęściej stoją na korytarzach i tunelach komunikacyjnych w miejscach publicznych uczęszczanych przez dużą liczbę osób. Pośród nich wszystkich na pewno znajdą się amatorzy taniej przekąski lub orzeźwiającej kawy, a to już stanowi zysk dla automatu. Zasada według której pracują maszyny vendingowe jest wspólna dla wszystkich typów. Automat ma wbudowany w siebie produkt, który prezentuje w najczęściej przezroczystej gablotce, lub na grafice umieszczonej na froncie automatu. Jeśli mamy ochotę go nabyć to wystarczy tylko wrzucić do automatu monetę, lub zapłacić za pomocą karty i poprzez panel wybrać odpowiedni produkt. Automat za pomocą systemu w niego wbudowanego wyda nam produkt poprzez odpowiedni otwór w obudowie. Automaty różnią się między sobą technologią wydawania produktów i ich rodzajem. Urządzenia z napojami mają wbudowany automatyczny układ ich przygotowania na ciepło, natomiast te zawierające słodkie przekąski posiadają specjalnie zaprojektowane półki z przegrodami, które wydają towar do pojemnika na spodzie obudowy. Ciekawym rozwiązaniem, który ostatnio było mi dane oglądać jest urządzenie posiadające robocze ramie sięgające po wybrany produkt. Nie dość, że jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, to jeszcze poprzez przeszkloną witrynę miło się to ogląda. Na początku pojawienia się tego typu automatów odniosły duży sukces właśnie ze względu na ten innowacyjny fakt.

Maszyna vendingowa to bardzo dobry sposób na biznes, który nie wymaga wiele zachodu i kontaktu bezpośredniego z klientem. Wystarczy odpowiednia lokalizacja i okresowe uzupełnianie towaru wewnątrz maszyny. Nowoczesne systemy są wyposażone w technologie, która sama zawiadamia administratora o konieczności uzupełnienia towaru, gdyż czujniki umieszczone w środku wyczuwają jego brak wewnątrz przegrody.