Jednym z najprostszych domowych remontów jest położenie paneli podłogowych. Jest to taka praca, z którą poradzi sobie praktycznie każdy. Nie dość, że łatwo się panele kładzie to jeszcze potrafią one odmienić wygląd pomieszczeń o sto osiemdziesiąt stopni. Wystarczy spojrzeć i porównać na podłogę wyłożoną wykładziną bądź kafelkami a na podłogę z położonymi panelami. Nawet najtańszy rodzaj paneli podłogowych po zamontowaniu będzie się prezentował bardzo elegancko. Można spróbować samemu z poniższym poradnikiem.

Izolacyjne podkłady to połowa sukcesu

izolacyjny podkład pod paneleInstrukcję położenie paneli trzeba zacząć przede wszystkim od demontażu starej podłogi. Z jednej strony jest to oczywiste, ale trzeba postarać się zrobić to w taki sposób, żeby ograniczyć do minimum skalę zniszczenia. Jeśli usuwamy kafelki albo wykładzinę to postarajmy się to zrobić tak, żeby nie trzeba było robić nowej wylewki. Większość nierówności w podłodze można potem zniwelować, ale jeśli zrobimy w niej dziury to bez wylewki się nie obejdzie. Po demontażu starej podłogi można wziąć się za wyrównanie wspomnianych już nierówności. Do tego celu idealnie nada się izolacyjny podkład pod panele, który pełnić będzie będzie dwie funkcje. Można nim wyrównać nierówności, ale przede wszystkim będzie on stanowił izolację cieplną odgradzającą panele od betonowej posadzki czy wylewki. Równomierne ułożenie paneli można poprzedzić wyłożeniem specjalnej folii będącej z kolei hydroizolacją. Kiedy mamy już przygotowane podłoże to możemy przejść do położenia paneli. Zaczynamy zawsze od ściany na przeciwko drzwi wyjściowych tak, żeby układanie paneli skończyć właśnie w drzwiach prowadzących do pomieszczenia. Panele podłogowe układa się mniej więcej tak jak puzzle, przy czym trzeba docinać ostatnie kawałki na odpowiednią długość. Panele mocuje się bez użycia kleju, bo wszystkie praktycznie są dzisiaj w systemie klik klak. Wystarczy jedynie wsadzić jeden rząd paneli w drugi pod odpowiednim kątem a następnie wszystko wyprostować do poziomu. Po położeniu kilku rzędów paneli praca ta jest tak prosta, że kolejne rzędy robi się już praktycznie bez mrugnięcia okiem.

Położenie paneli podłogowych to praca prosta i całkiem przyjemna. Przypomina trochę układanie klocków lub puzzli, więc dla mężczyzn może być to świetną zabawą. Tak całkiem na poważnie to do ułożenia paneli niezbędne będą podkłady izolacyjne. Można je kupić w różnych wersjach grubości, ale bardzo ważne jest to, że służą one również do wyrównania nierówności w podłodze. Potem wystarczy jedynie kłaść panele przygotowanymi wcześniej rzędami zaczepiając jeden rząd o drugi.