Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, stosowanym we współczesnym budownictwie podczas wykończenia wnętrz, ale również w trakcie remontów, celem odświeżenia wnętrza bądź wymiany podłogi, jest wykorzystanie wykładziny, jako elementu termoizolacyjnego oraz tłumiącego dźwięki. Podłoga to element mieszkania narażony w szczególności na uszkodzenia mechaniczne oraz intensywnie eksploatowany. Zastosowanie wykładziny pozwala na zmniejszenie uszkodzeń podłogi, dodatkowo tworzy elegancką, miłą w dotyku oraz ciepła warstwę.

Zastosowane podkładów pod wykładzinę

podkład pod wykładzinę dywanowąWspółczesny rynek oferuje szeroki wybór wykładzin podłogowych. Eleganckie, miękkie, bardzo łatwe w ułożeniu oraz dostępne na wymiar lub w rolkach wykładziny zyskują popularność z uwagi na swoje cechy użytkowe. Podstawowym działaniem wykładziny jest wyciszenie podłogi, co zapewnia zmniejszenie hałasu podczas chodzenia po mieszkaniu. Dodatkowo wykładziny zapewniają dobrą termoizolację, co pozwala zwiększyć oszczędności zwłaszcza w okresie grzewczym. Oferta bogata we wzory oraz kolory umożliwia zakup wykładziny idealnie wkomponowującej się w wystrój mieszkania, czy kolor ścian, dlatego stanowi estetyczny element wykończenia wielu mieszkań. Dodatkowo jest bardzo miękka i trwała, co pozwala na jej długie eksploatowanie. Okazjonalnie wymaga czyszczenia przy użyciu odkurzacza. Podkład pod wykładzinę dywanową jest w szczególności zalecany dla wykładzin o wykończeniu tekstylnym lub lateksowym, które nie posiadają tak dobrej funkcji wyciszającej oraz termoizolacyjnej w porównaniu do wykładzin z wykończeniem filcowym. Zadaniem podkładu jest wzmocnienie efektu otrzymanego przy użyciu wykładziny, to jest zniwelowania hałasów oraz polepszenia izolacji ciepła. Dodatkowo, wykorzystanie podkładu podczas montowania wykładziny, zapewnia jej większą miękkość oraz grubość, co przekłada się na komfort z jej korzystania. Podkłady najczęściej montowane są przy użyciu taśmy dwustronnej materiałowej lub kleju, celem zapewnienia maksymalnej przyczepności oraz trwałości.

Wykładziny podłogowe to rozwiązanie alternatywne dla tradycyjnych podłóg, które zyskuje ogromną popularność, z uwagi na swoją funkcjonalność. Znaczące obniżenie dźwięków, ochrona oraz termoizolacja są bardzo cenionymi cechami. Na rynku dostępne są podkłady o różnej grubości, dlatego warto zastanowić rodzajem zakupowanego podłoża. Wykonane z trwałego, zaawansowanego technologicznie materiału, pozwalają na wieloletnie korzystanie z wykładzin podłogowych, jednocześnie pełniąc funkcję termoizolacyjną oraz redukującą dźwięki.