Rozwój technologiczny i stale zwiększające się wymagania jakościowe przekładają się na konieczność stosowania coraz nowszych i skuteczniejszych rozwiązań. System ma na celu zapewnienie szczelności w miejscach narożnych na nadmierne zawilgocenie oraz w strefach mokrych, takich jak: łazienki, kabiny prysznicowe, toalety, pralnie, kuchnie i piwnice. Stosowanie okładzin ceramicznych nie jest wystarczające do zapewnienie szczelności narożnych powierzchni, konieczne jest użycie specjalnych preparatów stosowanych pod płytkami.

Zabezpieczanie podłoża hydroizolacją pod płytkami

hydroizolacja pod płytkiOkładzina z płytek ceramicznych byłaby doskonała gdyby nie fugi. To przez nie przecieka woda. Im większe zalnie tym mniejszy opór fug. Największe problemy pojawiają się, gdy fuga ukruszy się lub odstąpi od płytki. Wtedy woda może spokojnie wsiąknąć w sufit, podłogę lub ściany. Wilgoć sprzyja rozwojowi rozwojowi pleśni, grzybów oraz niszczy tynki. Hydroizolacja pod płytki zalecana jest w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko zawilgocenia lub zalania. Do wykonania hydroizolacji wykorzystuje się specjalne masy – folie płynne. Układa się je na ścianach i podłogach. Występują w postaci ciekłej masy na bazie dyspersji polimerowych, wypełniaczy oraz środków modyfikujących. Bezspoinowy system układania pozwala na osiągnięcie dobrej szczelności takiej powłoki. Masy te odznaczają się dobrą elastycznością, przez co ich rozprowadzanie jest łatwe, wykorzystuje się do tego zazwyczaj wałek lub pędzel malarski. To co istotne w powłokach izolujących to ochrona przed wilgocią przy jednoczesnym zapewnieniu paroprzepuszczalności. Systemowe uszczelnienia zawierają dodatkowe mankiety i narożniki izolacyjne oraz sznur dylatacyjny do wykonania uszczelnienia między płytkami ceramicznymi i w dylatacjach. Jeżeli w łazience działa ogrzewanie podłogowe, to hydroizolacja powinna być wykonana z folii odpornej na działanie wysokich temperatur. Alternatywą dla folii jest szlam, inaczej uszczelnienie zespołowe. Jest to zaprawa złożona jedno lub dwuskładnikowych mikrozapraw cementowo – polimerowych. Stosuje się je powszechnie w izolacji tarasów i balkonów.

Innym rodzajem produktów, którym warto się przyjrzeć są kleje izolujące. Są to kleje cementowe do płytek, które też izolują – przykład produktu 2 w 1. Ich zastosowanie skraca czas potrzebny na wykończenie pomieszczenia. Nie trzeba wykonywać oddzielnej powłoki izolacyjnej oraz czekać na jej wyschnięcie. Kleje są polecane do takich pomieszczeń, gdzie ryzyko poważnego zalania jest stosunkowo nieduże. W innym przypadku można uznać to za dodatkowe zabezpieczenie powierzchni izolowanych farbą.