Grupa miłośników motocykli rodem z PRL-u ciągle się powiększa. Wielu młodych mężczyzn kiedyś marzyło o takich motocyklach jak MZ. W tamtych czasach zdobycie jednego z nich nie było takie proste. Dlatego niektórzy chcąc spełnić swoje marzenie z młodości, kupuje takie motocykle dopiero teraz. Z racji tego, że od zakończenia produkcji tych kultowych jednośladów minęło już sporo lat, ciężko znaleźć dobry egzemplarz. Wielu ludzi decyduje się na renowację.

Renowacja kultowej MZ-ki

części MZNa rynku polskim pojawiły się dwa rodzaje motocykli MZ. Pierwszy z nich to turystyczna MZ 250, a druga to sportowa MZ 251 legitymująca się większą mocą. Niezależnie który model wybierzemy do renowacji, musimy wiedzieć gdzie szukać odpowiednich części. Jako że ich produkcja skończyła się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku to ciężko dostać oryginalne części. Są na szczęście sklepy, które posiadają taki asortyment. Części MZ możemy zakupić w sklepach stacjonarnych, których funkcjonuje co najmniej kilka na terenie całej polski oraz w sklepach internetowych. Musimy dobrze szukać, by nie trafić na podrabiane elementy. Oryginalne części to pozostałości po produkcji dwudziestego wieku. Zostały one wyprodukowane w tych samych fabrykach co całe motocykle i rozesłane po sklepach. Te, które nie zdążyły się sprzedać leżą na półkach sklepowych i czekają na swoich właścicieli. Jest ich coraz mniej, wraz ze spadającą dostępnością rosną ceny. Dlatego czasami warto rozejrzeć się po składach złomu i tam poszukać czegoś, ponieważ niektórzy ludzie oddają na złom, tak naprawdę nie wiedząc dokładnie co to jest. Dość dobrym rozwiązaniem jest zakup drugiego motocykla i skompletowanie z dwóch jednego w pełni sprawnego motocykla. W internecie jest mnóstwo aukcji na różnego typu serwisach, gdzie możemy kupić niekompletne motocykle za kilkaset złotych lub poszczególne części. Jeśli nam to się nie uda, pozostaje zakup brakujących części chińskiej produkcji, które są ogólno dostępne. Mankamentem tego rozwiązania jest to, że motocykla złożonego z nieoryginalnych części nie zarejestrujemy jako zabytek.

Ceny odrestaurowanych motocykli MZ ciągle rosną. Jeszcze kilka lat temu można było kupić całkiem dobry egzemplarz poniżej tysiąca złotych. W tej chwili ceny sięgają nawet i pięciu tysięcy złotych. Dobrym pomysłem na ulokowanie swoich pieniędzy jest zakup takiego motocykla, odrestaurowaniu, go na oryginalnych częściach i sprzedaż po kilku latach. Takich egzemplarzy jest coraz mniej, więc ich cena będzie stale rosnąć.