W każdym budynku, który zawierają balkon, taras, czy też schody niezbędne jest zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń, które uchronią użytkowników, w tym małe dzieci przed wypadnięciem. Z uwagi na znaczną wysokość niektórych z wyżej wymienionych konstrukcji skutki mogą być nawet śmiertelne. Dlatego też z uwagi na zasady bezpieczeństwa konieczne jest montowanie elementów takich jak balustrady, czy poręcze. Chroni to, oczywiście nie całkowicie użytkowników przed potencjalnymi zagrożeniami.

 

Balustrady do samodzielnego montażu

 

trwałe balustrady do samodzielnego montażuW celu zabezpieczenia konstrukcji takich jak tarasy, balkony, czy schody konieczne jest zamontowanie takiego zabezpieczenia w sposób zgodny z instrukcją, a przede wszystkim w trwały i stabilny. Trwałe balustrady do samodzielnego montażu dostępne są obecnie w każdym markecie budowlanym. Dodatkowo istnieje szeroki wybór tychże elementów bezpośrednio u producentów, którzy prowadzą sprzedaż detaliczną. Bezpieczna balustrada powinna być wykonana z solidnego materiału. Przykładem może być metal. W takim przypadku, jeżeli balustrada znajduje się na zewnątrz niezbędne jest zabezpieczenie jej przed korozją. Na ogół tego rodzaju balustrady posiadają już takie zabezpieczenie, bądź wykonane są z materiałów, które nie ulegają tego rodzaju procesom. Innym materiałem, z którego wykonane są balustrady, zwłaszcza te zewnętrzne jest drewno. Bez wątpienia tego rodzaju balustrady należą do bardziej estetycznych, niż te metalowe, jednakże wymagają one specjalnej konserwacji odpowiednimi lakierami, bądź farbami. W przeciwnym wypadku mogą zgnić, co spowoduje ich zniszczenie. Przy wyborze balustrady należy, zatem podjąć decyzję dotyczącą nie tylko rodzaju materiału, z którego będą wykonane, a także tego czy będziemy mieli czas na odpowiednią konserwację balustrady. Montowanie balustrady należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta przy użyciu przeznaczonych do tego narzędzi, a także odpowiednich elementów mocujących. Ważne jest także, aby elementy mocujące były wykonane z trwałych materiałów i nadawały się do mocowania do materiału, do którego będzie przymocowana balustrada. W przeciwnym wypadku balustrada nie będzie zamocowana w sposób trwały i bezpieczny.

 

Wykonując proces montowania balustrady należy brać pod uwagę przeznaczenie obiektu, do którego balustrada jest przymocowana. Kolejnym mniej istotnym kryterium powinien być rodzaj materiału, z którego balustrada będzie wykonana. Ma to znaczenie nie tylko w kontekście estetycznym, ale także praktycznym związanym z konserwacją tego elementu.