Sztuczne światło jest niezbędne jeżeli planujemy uprawę naszych roślin w domu. Często rośliny na samym początku swojego wzrostu są hodowane w domowych warunkach z uwagi na nadal niesprzyjającą pogodę za oknem. Nie mają one wówczas odpowiedniego dostępu do naturalnego światła słonecznego. Zastosowanie odpowiednich lamp sprawia, że rośliny prawidłowo się rozwijają od momentu kiełkowania aż do momentu, kiedy będziemy mogli je wysadzić do gleby.

Zastosowanie lamp LED-owych w uprawie roślin

lampy led do hodowli roślinKażdy kto chociaż raz zajmował się amatorsko hodowlą roślin na własne potrzeby wie jak bardzo roślinom potrzebne jest odpowiednie naświetlenie. To właśnie ono wpływa na proces fotosyntezy. Doskonałym zamiennikiem naturalnego światła słonecznego są lampy. Nowoczesne lampy LED są obecnie bardzo znane. Stosowanie odpowiedniego doświetlania sprawia, że zwiększa się tempo wzrostu roślin. Lampy LED do hodowli roślin są doskonałym zamiennikiem dla naturalnych promieni słonecznych. Światło z nich emitowane skutecznie pobudza rośliny. Dzięki nim rośliny mogą prawidłowo się rozwijać nawet w najbardziej zacienionym miejscu. Lampy tego typu, które są stosowane w ogrodnictwie mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Bardzo przydaje się dodatkowe chłodzenie, które jest wbudowane w panel takiego oświetlenia. Sprawia to, że lampy nie nagrzewają się tak szybko.  Zapewnia to odpowiednią ochronę uprawianym roślinom przed ewentualnym przegrzaniem. Diody zastosowane w tych lampach są energooszczędne, co sprawia, że znacząco zmniejsza się zużycie energii elektrycznej. Warto pamiętać, że poszczególne gatunki roślin potrzebują innego natężenia światła. Najwięcej światła potrzebują pomidory, papryczki chili lub papryka. Inne natomiast potrzebują go znacznie mniej. Podczas wyboru oświetlenia LED-owego powinniśmy, więc zwrócić uwagę na indywidualne zapotrzebowanie każdej rośliny. Wartość wat żarówki LED-owej oznacza długość fali światła czerwonego i niebieskiego oraz ilość lumenów. Bardzo korzystnym wyborem jest oświetlenie, które posiada żarówki LED o mocy 80W. Emituje ono najsilniejsze światło, które doskonale zastępują naturalne światło słoneczne.

W kapryśnych warunkach pogodowych, które panują w Polsce nie zawsze jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość naturalnego światła słonecznego naszym roślinom w początkowej fazie wzrostu. Hodując rośliny na rozsadach w domowych warunkach musimy, więc zapewnić im odpowiedni dostęp do sztucznego oświetlenia jeżeli zależy nam na ich szybkim wzroście. Doświetlanie roślin lampami LED skutecznie uzupełnia niedobory światła naturalnego. Dzięki temu nasze rośliny są o wiele zdrowsze.