W życiu każdego muzyka, czy to solowego, czy takiego, który całe swoje życie gra, lub chce grac w zespole, przychodzi moment, w którym musi wynająć odpowiednią salę prób. Jest to kluczowy element istnienia każdego zespołu, gdyż posiadanie dobrej sali na próby, pozwala na rozwijanie zespołu i przeciwdziałanie jego stagnacji i rozpadowi. Posiadanie profesjonalnego miejsca do grania jest tak samo ważne w przypadku muzyków sesyjnych, tworzących niszowe gatunki muzyczne, czy muzyków rockowych czy popowych.

Dlaczego wynajęcie sali prób jest tak ważne?

Warszawa - sala próbDzięki temu, iż zespół może komfortowo pracować w dobrze wyposażonym miejscu, w wielu wypadkach możliwe stanie się stworzenie materiału na płytę długogrającą. Jeżeli zespół nie posiada odpowiedniego miejsca do wspólnych prób, w pewnym momencie napotka się ze ścianą, która jest trudna do przeskoczenia. Wiele zespołów chce przenosić się do większych miast, które oferują wiele miejsc, gdzie możliwe staje się bezproblemowe granie. Na pierwszy plan wysuwa się niewątpliwie Warszawa – sala prób w tym mieście może być nie tylko łatwo wynajęta, ale także opłacona. Duże miasta mogą także być atrakcyjne ze względu na bliskość sali prób z miejscami, gdzie zespół najczęściej koncertuje. Dzięki niedrogiemu wynajmowi, i miejscu, gdzie zespół może przywozić swoje instrumenty, znika także obawa przed kradzieżami. Zamykane i strzeżone sale prób są wybawieniem dla muzyków, posiadających droższy sprzęt, i nie chcących narażać go na zniszczenie czy kradzież z mniej strzeżonego miejsca. Sale prób są też często wyposażone w markowy sprzęt. Jest to rozwiązanie idealne dla zespołu, którego muzycy nie posiadają jeszcze instrumentów dobrej klasy, lub muzyków, którzy chcą spróbować gry na sprzęcie odmiennym od tego, na jakim grali do tej pory. W wielu wypadkach gitarzyści, basiści czy perkusiści mogą liczyć na zaoferowanie im instrumentów najlepszych światowych marek. Oferta dotyczy także muzyków grających na instrumentach dętych czy klawiszowych.

Dzięki szerokiej ofercie sal prób, ich właściciele bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju kultury muzycznej w Polsce. Sale prób mogą być elementem, który podtrzymuje przy życiu nie tylko uznane zespoły na polskiej scenie muzycznej. Dzięki profesjonalnym miejscom, muzycy początkujący nie zniechęcają się po kilku niepowodzeniach, i mogą kontynuować prace twórczą, która w wielu wypadkach może przynieść sukces. Dlatego oferta sal prób jest ważna dla każdego muzyka, nawet tego, który w tej chwili nie gra koncertów.