W instytucjach, które wymagają ochrony takich elementów jak klucze przed dostaniem się w niepowołane ręce, propozycją dobrej ochrony takich dóbr, jest szafka elektroniczna na klucze. Na rynku dostępnych jest wiele szafek na klucze, ale te z zastosowaniem elektroniki, wykazują innowacyjne działanie. Taki system przechowywania zapewnia bezpieczeństwo, jak i wygodę użytkowania. 

Elektroniczne szafki na klucze i ich zastosowanie

elektroniczna szafka na kluczeWykonane z solidnego budulca, takiego jak stal lakierowana, szafki elektroniczne służą do przechowywania takich elementów, jak klucze. W wielu firmach klucze są elementem, które nie powinny wpaść w ręce nieupoważnionych osób, ponieważ istnieją pomieszczenia, do których wstępu nie mogą mieć osoby trzecie. Tylko osoby upoważnione do otworzenia i zabrania zawartości skrzynki posiadają specjalne identyfikatory, dzięki którym otwierają się drzwi skrzynki. Taka elektroniczna szafka na klucze spełnia wtedy funkcję bardziej skrytki. Zewnętrzny system skrzynek bada zawartość każdej z nich i w każdej chwili osobie upoważnionej może dostarczyć informacje o tym, czy coś zostało zabrane przez osoby trzecie. Szafki na klucze zawierają w środku specjalne skrytki, w formie różnych przegródek. W ten sposób łatwo jest dopasować rozmiar danej skrytki do rozmiaru klucza, jak również łatwo jest odseparować różne rodzaje klucza. Specjalnie zaprogramowany system w przegródce jest w stanie przyjąć informacje o tym, który klucz jest ważny i powinien być szczególnie chroniony, a które klucze są kluczami codziennego użytku. Moduły w jakich dostępnych są elektroniczne szafki, są różnorodne i łatwo dopasować taki, który będzie pasował do naszej działalności. Oprócz tego ten rodzaj rozwiązania może być podłączony do centralnego systemu alarmowego. Umożliwia to automatyczne otwieranie się szafek z kluczami zaraz po włączeniu alarmu. Otwarte drzwi od szafki na klucze, ułatwiają szybki dostęp do kluczy od poszczególnych drzwi, prowadzących do wyjść ewakuacyjnych, co znacznie poprawia ewakuację pracowników. Jest to rozwiązanie szczególnie często stosowane na halach produkcyjnych, w których istnieje wiele przejść i pomieszczeń. Istnieją także specjalne szafki, przeznaczone branży transportowej, gdzie pracownikom udostępnia się klucze do poszczególnych pojazdów. Są to skrzynki do kluczy samochodowych, które posiadają specjalny, inteligentny panel, w którym pracownik po oddaniu kluczy umieszcza informacje o przebytej trasie czy o stanie auta. 

Elektroniczne szafki na klucze to inteligentne urządzenia, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo tych przedmiotów, ale także posiadają dodatkowe funkcje optymalizujące pracę zakładów przemysłowych i firm transportowych. Niekiedy pełnią rolę sejfów, które jedynie osoba upoważniona jest w stanie otworzyć. Potrafią rozpoznawać przedmioty i mają system zewnętrzny, który pokazuje stan i ilość zdeponowanych przedmiotów.