Niedawno założyłem swoje przedsiębiorstwo. Trafiłem z branżą w idealnym miejscu i idealnym czasie dzięki czemu moja firma bardzo szybko się rozrosła. W ostatnim czasie miałem wiele zagranicznych podróży służbowych. Dowiedziałem się, ze w związku z tym mogę ubiegać się o zwrot podatku VAT zapłaconego zagranicą. Na wszystko brałem faktury z numerem NIP firmy, dlatego bez problemu mogłem udowodnić wszystkie wydatki. Musiałem tylko dowiedzieć się w jaki sposób złożyć odpowiedni wniosek i jaka jest w takiej sytuacji procedura.

Odzyskałem VAT zapłacony zagranicą

błyskawiczne odzyskanie vat z zagranicyPoszukiwania informacji na ten temat rozpocząłem od internetu. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: błyskawiczne odzyskanie vat z zagranicy, i zacząłem przeglądać wyniki. Szybko znalazłem dość wiele różnych przepisów prawa krajowego i międzynarodowego na ten temat. Nie mogłem się w tym wszystkim połapać. Jednakże, okazało się, że istnieją specjalne firmy, które zajmują się odzyskiwaniem podatku VAT zapłaconego zagranicą dla krajowych przedsiębiorców. Postanowiłem skorzystać z usług takiej firmy. Wybrałem jedną z takich firm w mojej okolicy i udałem się tam ze wszystkimi fakturami. Na miejscu dowiedziałem się, że termin składania wniosków o tego typu zwrot upływa 30 września roku następnego, od dnia wystawienia faktury. Wszystkie moje faktury obejmował ten termin, dlatego mogłem uzyskać całkiem sporą kwotę zwrotu. Prawnik pomógł mi wypełnić odpowiedni wniosek, opisał każdą fakturę i wytłumaczył, jak należy wysłać te dokumenty. Dowiedziałem się, że dokumenty należy wysłać drogą elektroniczną za pomocą platformy ePUAP korzystając z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Po powrocie do biura od razu wziąłem się za skanowanie dokumentów i wysyłanie ich do urzędu skarbowego. Kolejnym ułatwieniem dla przedsiębiorców było również to, że nie musiałem się rejestrować w zagranicznych urzędach skarbowych, aby odzyskać zwrot podatku VAT. Złożenie wniosku elektronicznego w polskim Urzędzie Skarbowym było bardzo proste.

Byłem bardzo zadowolony z tego, że udało mi się tak błyskawicznie załatwić sprawę. Co prawda Urząd Skarbowy zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej miał 30 dni na rozpatrzenie mojej sprawy, ale pozytywną decyzję administracyjną o zwrocie zapłaconego zagranicą podatku VAT dostałem dużo szybciej. Już po kilku dniach roboczych dostałem zwrot pieniędzy na podany przeze mnie rachunek bankowy. W dużej mierze była to zasługa firmy, która pomogła mi szybko, sprawnie i bezbłędnie wypełnić wniosek do urzędu skarbowego.