Budowanie domu to z pewnością niezwykłe przeżycie w życiu każdego, kto podejmuje decyzję o postawieniu własnej nieruchomości. Wymaga ono, co prawda, ogromnego nakładu finansowego, jednak efekt jest wart zarówno wydatku, jak i całego zachodu. Zabierając się za stawianie domu, należy znać kilka faktów budowlanych – nie wszystkie czynności musi bowiem wykonywać specjalistyczna ekipa budowlana. Niektóre z nich możemy wykonać samodzielnie, musimy tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Samodzielne izolowanie poddasza pianką

izolacja poddasza piankąJak już to zostało wspomniane, wybudowanie domu wymaga ogromnej inwestycji, jeśli więc możliwe jest wygenerowanie jakichkolwiek oszczędności, warto spróbować. Część zadań możemy po prostu wykonać samodzielnie – w ten sposób możemy ze spokojem zaoszczędzić na usługach fachowców, które w ostatnim czasie są niezwykle drogie. Jak wiadomo, każdy dom wymaga ocieplenia. Jeśli chodzi o termoizolację zewnętrzną, zostawmy ją ekipie budowlanej. Natomiast wewnętrzna izolacja poddasza pianką poliuretanową stanowi zadanie, które możemy wykonać samodzielnie. Rzecz jasna, będziemy musieli zaopatrzyć się we właściwy sprzęt, jednak z samym nakładaniem pianki na pewno sobie poradzimy. Aplikacja tego rodzaju ocieplenia odbywa się za pomocą specjalnego pistoletu, którego obsługa jest niezwykle prosta. Nie trzeba nawet kupować urządzeń – wystarczy je wypożyczyć. Nie możemy jeszcze tylko zapomnieć o ubraniu właściwego kombinezonu i już możemy przechodzić do rzeczy. Na odpowiednio przygotowaną przez fachowców powierzchnię poddasza będziemy stopniowo rozpylać piankę z pistoletu. Należy pamiętać o tym, że pianką zaraz po nałożeniu pęcznieje, dlatego warto spróbować na początek nałożyć ją na jakąś starą deskę czy inną niepotrzebną rzecz, żeby wiedzieć, jak ten materiał się zachowa. Po krótkiej chwili będziemy gotowi – nakładamy izolator stopniowo, zapełniając kolejne części poddasza. Całość powinna przebiegać bardzo sprawnie i bez żadnych zakłóceń, żeby pianka mogła spokojnie pokryć przestrzeń.

Dzięki samodzielnemu nałożeniu pianki na całym poddaszu możemy nie tylko zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale także świetnie się przy tym bawić. Odłożoną gotówkę możemy przeznaczyć na późniejsze wyposażenie wnętrza, natomiast wspaniałe wspomnienia pozostaną w naszej pamięci na długo. Co istotne, pianka poliuretanowa jest obecnie najchętniej stosowanym rozwiązaniem termoizolacyjnym. Charakteryzuje się ona znakomitymi parametrami technicznymi, niewysoką ceną oraz szybkim sposobem aplikacji. Całe poddasze zajmie nam góra kilka godzin.