Dla wielu z nas pies czy kot to nie tylko pupil, ale też członek rodziny, o którego staramy się dbać jak najlepiej. Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możemy dla niego zrobić, jest kupienie odpowiedniej, wysokiej jakości karmy – w końcu nasze futrzaki nie mogą same zdobywać pożywienia i są w tym względzie całkowicie zdane na nas. Naszym obowiązkiem jest dopilnowanie, aby jadły zdrowo.

Cechy dobrej karmy

karma dla psówZwierzęta różnią się aktywnością i rozmiarami, dlatego ilość karmy należy dopasować do tych czynników. Oczywiste jest, że bernardyn będzie jadł więcej niż york, ale jeśli porównamy husky i boksera, to pierwszy, który potrzebuje dużej ilości ruchu, zje więcej. Niektóre z dostępnych na rynku karm dopasowanych jest do potrzeb psów także ze względu na to, jak bardzo są aktywne. Wybierając karmę musimy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę, ile rzeczywiście jest w niej mięsa, a ile rzeczy, których nasze zwierzaki nie powinny jeść, na przykład zbóż. Psy to mięsożercy i karma dla nich musi zawierać mięso, z dodatkiem np. oleju z łososia czy ziół, które korzystnie wpływają na zdrowie zwierzęcia oraz stan jego sierści. Poszukiwania możemy więc zacząć od karm bezzbożowych, na których opakowaniach jasno jest napisane, jaki procent mięsa zawierają, a także jakie dodatkowe składniki znajdują się w produkcie. Odpowiednia karma dla psów powinna być dobrana ze względu na wiek psa i jego stan. Szybko rosnące szczenięta mają inne potrzeby niż psi emeryci, którzy niewiele się ruszają, podobnie jak szczenna suka będzie wymagała nieco innego żywienia niż piesek kanapowy. Oczywiście karmę można, a niejednokrotnie nawet trzeba, suplementować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, na przykład w przypadku szczeniąt dużych ras. W standardowych przypadkach dobrze dobrana karma powinna zaspokajać wszystkie żywieniowe potrzeby naszego psa i raczej nie trzeba się obawiać, że czegoś będzie mu brakowało. Obecnie w sklepach zoologicznych można znaleźć bardzo duży wybór karm dla psów, dlatego nie ma problemu, żeby znaleźć odpowiednią do potrzeb naszego pupila.

Warto kupować duże opakowania karmy, która wówczas w przeliczeniu na kilogram kosztuje mniej, niż gdybyśmy kupowali regularnie tylko małe paczki. Większe opakowanie sprawia, że przez dłuższy czas nie musimy martwić się o to, czy mamy co wsypać psu do miski. Sklepy często oferują różnego rodzaju promocje i obniżki cen, dlatego dobrej jakości karma nie musi kosztować majątku i bez trudu możemy karmić psa tak, jak on tego potrzebuje.