Wiele z Nas coraz bardziej docenia renowację mebli, czyli odnowienie starych przedmiotów kupionych na różnych aukcjach bądź otrzymanych od rodziny. Niewątpliwie takie produkty dodają wnętrzom ogromnego stylu i sprawiają, że wyglądają oryginalnie. Jednak do metamorfozy mebli potrzebne są różne produkty, w szczególności farby. Do zmiany i odnowienia wnętrza świetnie nadają się farby kredowe. Te preparaty kochane są przez wielu projektantów oraz fanów DIY. Dlatego coraz częściej sięgają po nią majsterkowicze oraz osoby, które fachowo i profesjonalnie zajmują się renowacją.

Zastosowanie farby kredowej

farba kredowa szaraFarba kredowa cieszy się ogromną popularnością w stylu vintage oraz rustykalnym. Przypomina wspomnieniami domek na wsi i jego wnętrze, które charakteryzuje się jasnymi i ciepłymi barwami w stylu francuskim a także prowansalskim.  Wykorzystuje się ją do odnowienia wszystkich mebli np. farba kredowa szara idealna wkomponuje się w stare, drewniane krzesło. Znalazła ona zastosowanie podczas odnowienia produktów drewnianych oraz drewnopochodnych. Pomalowane nią produkty nie tylko przepięknie wyglądają, ale przede wszystkim stają się największą ozdobą niemal każdego wnętrza. Bardzo ważne jest użycie takiej farby podczas aplikacji. Jeśli zależy Nam na osiągnięciu lekkiego i delikatnego efektu to warto nieco rozcieńczyć farbę, gdyż gęsta emalia może być zbyt ciężka. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest dobranie odpowiedniego pędzla. Do osiągnięcia mebla w stylu prowansalskim idealnie spisze się okrągły pędzel z naturalnym włosiem. Natomiast jeśli zależy Nam na tym, aby mebel był równomiernie i idealnie gładki wówczas warto zaopatrzyć się w pędzel płaskim o syntetycznym włosiu. Gdy już będziemy posiadać te produkty i zaczniemy malować to należy pamiętać, aby tempo malowania było dość szybkie, gdyż farba kredowa staje się półsucha po około 30 minutach. Aby uzyskać jeszcze ciekawszy efekt, warto po pierwszej aplikacji użyć papieru ściernego, a następnie dopiero nałożyć drugą warstwę. Dzięki takiej kolejności uzyskamy gładki efekt.

Pokrótce mówiąc, jeśli zależy Nam mieć wnętrze z duszą a meble z charakterem warto, kupić stary mebel i oddać go do renowacji. Jeśli mamy sami nieco smykałki bądź odrobinę talentu możemy zaryzykować i spróbować samemu stworzyć własną szafkę, stolik czy krzesło. Warto dodać, że coraz więcej z Nas przemienia również swoje ramki na zdjęcia za pomocą farby kredowej, dzięki czemu są one jeszcze bardziej wyjątkowe oraz niespotykane. Nie warto bać się zmian, gdyż to one powodują, że życie nabiera barw, a delikatne zmiany w mieszkaniu cieszą nie tylko serce ale przede wszystkim nasze oczy.