Częste narażanie ścian na działanie wody w różnej postaci grozi  powstaniem miejsc szczególnie przemokniętych w obrębie naszych ścian. Stwarza to zagrożenie ze strony mikroorganizmów oraz może grozić nie tylko wytrzymałości murów, ale także stanowi przedmiotów, których codziennie używamy lub urządzeń, z których korzystamy. Wilgoć działa niestety kompleksowo, dlatego warto się przed nią uchronić.

Skuteczność prawidłowej hydroizolacji piwnicy

hydroizolacja piwnicyPiwnica to część domu, która znajduje się całkowicie lub przynajmniej w części poniżej poziomu gruntu. W przypadku dużej wilgotności ziemi, istnieje wysokie ryzyko przedostania się wód do ścian piwnicy. Wiązanie wody przez ściany w ich konstrukcji jest bardzo trudne do usunięcia, dlatego warto zacząć chronić się przed przemoczeniem ścian jak najwcześniej. W tym celu stosuje się hydroizolację. Szczególnie ważna jest hydroizolacja piwnicy, ponieważ to piwnica, ze względu na swoje położenie, jest najbardziej narażona na przemoczenie przez wody pochodzące z gruntu po obfitych ulewach. Woda jednak ma tendencję do swoistej wędrówki przez konstrukcję ściany, z reguły przedostaje się w górę tworząc mikroskopijne tunele, przez które już łatwiej jest się przedostawać następnym porcjom wody. Jest to mechanizm podobny do działanie wiązek przewodzących w roślinie – łyka i drewna. Pokazuje to, że wilgoć, która wnika w ściany piwnicy może przedostać się do ścian wyższych kondygnacji. Cząsteczki wody zawarte w ścianach mają szereg nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak grzyb ścienny czy odpadanie płytek ściennych, jednak wilgoć może szkodzić także przedmiotom i urządzeniom znajdującym się w pobliżu przemoczonej ściany. Wilgoć bardzo łatwo przenika ze ściany do drewna, z którego są wykonane meble, grozi to ich spróchnieniem oraz szybszym wyeksploatowaniem. W przypadku, kiedy przy ścianie znajdują się urządzenia elektryczne, a najczęściej jest tak w przypadku telewizora, wilgoć może go uszkodzić, ponieważ woda wzbogacona o minerały ma zdolność przewodnictwa prądu elektrycznego. Kiedy w wilgotnej ścianie znajdują się nieszczelne przewody elektryczne, może to grozić zwarciem w całym domu. Bardzo ważna jest więc izolacja ścian, zwłaszcza w piwnicy.

Wilgotność środowiska grozi przemoczeniem murów, zwłaszcza w obrębie piwnicy, która z racji swojego położenia jest najbardziej narażona na powstanie wilgoci na ścianach, ponieważ woda wędruje w górę wewnątrz ścian. Przemoczone ściany wyglądają nieestetycznie i robią niemiłe wrażenie. Urządzenia oraz przewody elektryczne, które ulegają wilgoci ze ściany mogą wywołać zwarcie i być uszkodzone. Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o hydroizolację ścian.

Close Menu