Jeśli chodzi o oświetlenie dróg, Polska może szczycić się dość wysokim wynikiem na terenie Europy. Często właściciele dużych posesji również zastanawiają się nad tym, w jaki sposób stworzyć oświetlenie tzw. dróg wewnętrznych. Chodzi o to, aby było jak najoszczędniejsze, a zarazem efektywne, wskazujące drogą oraz tworzące klimat. Oczywiście można wynająć projektanta, jednak jak się okazuje, nie jest to takie trudne. Trzeba poznać kilka podstawowych zasad, z którymi na pewno uda się oświetlić drogę, dbając o komfort jej użytkowników.

Oświetlenie drogi wewnętrznej

dobre oświetlenie drógPierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę to lampy, a raczej wkłady do nich. Dno lampy, czyli ta część za żarówką powinna mieć srebrny kolor lub złoty w zależności od doboru żarówki. Jak to rozpoznać? Cały mechanizm działa na zasadzie przeciwieństw. Dno srebrne lepiej odbija światło żółte, czyli na przykład takie, jak w latarniach ulicznych. Jeśli zdecydujemy się na białe, klimatyczne światło lepiej wybierać dno o odcieniach złotych. A które ze świateł jest bardziej użytkowe? Jeśli bardziej zależy Ci na funkcjonalności Twoich latarni, lepiej wybierz światło żółte. Blask żółtego światła dociera dalej, a także lepiej oświetla szczegóły. Światło białe polecam ludziom, którzy bardziej inwestują w lampki LED, które wbijane są w podłoże. Latarnie często mają możliwość regulacji nachylenia żarówek względem podłoża. Kąt prosty nie jest zbyt efektywny, ponieważ oświetla najmniejszy obszar. Najlepiej nachylić je o 20 stopni powyżej kąta prostego, a także przechylić na jedną stronę. W ten sposób lampy uzupełniają się nawzajem, przez co nie oświetlamy tylko drogi, ale też tereny obok niej, np. chodniki lub rowy melioracyjne (jeśli je posiadamy). Ważna jest także wysokość latarni oraz odległość, jaka dzieli ją od chodnika. Latarnia powinna mieć od czterech do sześciu metrów oraz stać tuż przy zewnętrznym krawężniku. Dobre oświetlenie dróg powinno być zautomatyzowane. Nie chodzi o automatyczny zegar, lecz o detektor światła, który włączy latarnie o porze, w której będzie to potrzebne. Dzięki temu jednocześnie zadba się o funkcjonalność oraz ergonomię oświetlenie. Urządzenie inaczej nazywa się czujnikiem zmierzchu.

Posiadając odpowiednie oświetlenie na swojej posesji, możesz być pewny, że wszyscy uczestnicy ruchu będą bezpieczni. Przemieszczanie się na drodze będzie o wiele bardziej swobodne, a stosowanie odpowiednich kątów nachylenia świateł pomoże lepiej oświetlić powierzchnię jezdną oraz chodnik. Dzięki czujnikom zmierzchu oszczędzisz pieniądze, ponieważ unikniesz niepotrzebnego oświetlania drogi. Takie rozwiązania zastosowane są na starówkach niektórych miast, np. w Przemyślu lub Zamościu.

Close Menu