Słoneczne, gorące lato dobiega końca. Czas zatem rozpocząć kompletowanie jesiennej i zimowej garderoby, tak by nie dać się zaskoczyć niskim temperaturom, które niewątpliwie zawitają u nas w najbliższym czasie. Zanim jednak zaczniemy rozglądać się w sklepach za interesującymi nas fasonami i wzorami, warto zacząć od podstaw, czyli od rodzaju materiału, w jaki warto zainwestować.

Zalety ubrań z wełny merynosów

ubranie z wełny merynosówW ostatnim czasie coraz częściej zwracamy uwagę na składy materiałów, z jakich wykonane są kupowane przez nas ubrania. Przyczynił się do tego ekologiczny trend, wpływ ma także rosnąca świadomość tego, jak sztuczne materiały mogą wpływać na zdrowie naszej skóry. Niemałe znaczenie ma także wiedza, dotycząca warunków pracy w stolicy poliestru, czyli w Chinach. Wiemy już zatem, że powinniśmy zwracać uwagę na informacje zawarte na metce i wybierać tylko te rzeczy, które w przeważającej większości wykonane zostały z naturalnych tworzyw. O ile bawełna, len czy bambus to doskonałe wybory na ciepłe pory roku, gdyż świetnie regulują temperaturę ciała i są niezwykle przewiewne, to już w chłodniejsze dni może nam być po prostu zimno. Zdecydowanie lepszym wyborem na jesień i zimę jest inwestycja w ubrania wykonane z wełny. Ale wełna wełnie nie równa. Najlepszym wyborem będzie ubranie z wełny merynosów. Jest to najdelikatniejsza i najcenniejsza odmiana tego rodzaju materiału, pochodząca od wysokogórskich gatunków owiec, zamieszkujących tereny Nowej Zelandii. Tkaninę tą wyróżniają dwie wyjątkowe cechy. Pierwszą z nich jest zdolność do odprowadzania wilgoci na zewnątrz materiału. A jak wiadomo suche ubranie to absolutna podstawa do poczucia przyjemnego ciepła w chłodne, mroźne dni. Dzięki takiej właściwości nie grozi nam również przegrzanie organizmu, bowiem wydzielany przez nasze ciało pot zostanie oddalony od powierzchni skóry, gdzie tkanina będzie miała szansę wyschnąć. To sprawia, że wełna merynosów jest chętnie wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości bielizny termicznej, stosowanej nawet przez profesjonalnych alpinistów. Kolejna wyjątkowa cecha to działanie antybakteryjne. Tkanina ta stanowi bardzo nieprzyjazne środowisko do rozwoju bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki temu materiał nie pochłania nieprzyjemnych zapachów, a badania dowodzą, że prześcieradła szpitalne wykonane z tego tworzywa są wolne od patogenów, w przeciwieństwie do elementów wykonanych na przykład z bawełny.

Warto zdawać sobie sprawę, jak istotny może być wybór odpowiednich materiałów, z których wykonana jest noszona przez nas odzież. Okazuje się, że oprócz podstawowych funkcji, takich jak zasłonięcie naszego ciała i ogrzanie go w chłodne dni, ubranie może charakteryzować się również szerszym działaniem. Doskonałym przykładem na to jest wełna merynosów.

Close Menu