Rynek nieruchomości jest w rozkwicie już od kilkunastu lat. Obecnie ceny mieszkań zdecydowanie poszły w górę i chętni na zakup muszą się liczyć z kwotami wyższymi o nawet 20 do 40 tysięcy złotych niż jeszcze 2 lata temu. Obecnie mieszkań nie kupują tylko zamożni, ale każdy kto posiada stałą pracę. Pozwala ona na zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zakup wymarzonego M3.  Wynajem jest mniej stabilny, wiąże się ze wzrostem cen najmu, a także utrudnia odłożenie godnej sumy pieniędzy na własne mieszkanie. Mówimy często, że wynajem skutecznie oddala nas od zakupu własnego gniazdka.

Specyficzny rynek mieszkań w Gdańsku

mieszkania gdańskNajbardziej specyficzny rynek nieruchomości w Polsce posiada  Gdańsk.  To miasto o wyjątkowo drogich nieruchomościach. Jest to też miejsce dość mocno zaludnione na niezbyt wielkim obszarze, więc większość mieszkań znajduje się w wieżowcach. Ceny mieszkań podbija nadmorska lokalizacja i wydajny rynek pracy. Mieszkania kupuje się tu w wielu celach. Gdy wystukamy „mieszkania gdańsk” w wyszukiwarce pokażą nam się zarówno oferty zakupu, jak i wynajmu. Wynajem jest tu szczególnie opłacalny pod kątem studentów. Gdańsk jest bowiem znanym centrum edukacyjnym obfitującym w wiele cenionych uczelni. Chętnych na wynajem pokoju więc nie brakuje. Choć ostatnio rodzice coraz częściej inwestują w zakup mieszkania dla swojej pociechy idącej na 5-letnie studia. Jeśli mamy taką możliwość, finansowo jest ona zdecydowanie bardziej opłacalna niż wynajem pokoju w dobrej lokalizacji. Portale nieruchomościowe obfitują w oferty wynajmu, ale także sprzedaży mieszkań. Każdego tygodnia pojawia się kilka nowych lokali. Ceny wahają się zwykle w zależności od dzielnicy, bliskości komunikacji czy punktów handlowo-usługowych oraz wieku i stanu technicznego budynku. W Gdańsku pojawia się też mnóstwo nowych siedli oferujących mieszkania w stanie deweloperskim. Tego typu zakup umożliwia zaprojektowanie lokum wyłącznie pod swoje konkretne wymagania, częściowo jeszcze na etapie organizacji pomieszczeń. Bez problemu znajdziemy także lokale użytkowe do zakupu bądź częściej wynajęcia. Często kupując swoje mieszkanie, od razu aranżujemy w nim pomieszczenie do prowadzenia własnej działalności, aby zaoszczędzić na dodatkowej powierzchni do wynajmu pod firmę.

Rynek nieruchomości jest żywy przez cały czas. Są miasta, gdzie jest specyficzny. Klienci miewają różne zamysły na mieszkania, które nabywają. Nie zawsze są to tylko lokale mieszkalne. Czasem nasz dom jest też miejscem pracy. Dla studentów z kolei liczy się wynajem – możliwie tani i w dobrej lokalizacji. Zakup mieszkania zawsze jest korzystny. Jeśli nie przebywamy w nim sami, możemy podnająć go innym, korzystając z dochodów, jakie nam on przyniesie.