Konieczne jest, aby nawadniać ogród w lecie, więc należy stworzyć system nawadniania, który będzie automatycznie podlewać roślinę. Projektowanie i organizowanie automatycznego systemu nawadniania nie jest jednak skomplikowane. Przy projektowaniu takiego systemu należy pamiętać, że woda powinna być przekazywana od źródła najkrótszą drogą.

W jaki sposób nawadniać ogród?

automatyczne nawadnianieNawadnianie roślin ma wiele zalet. Tym samym warto wiedzieć , że automatyczne nawadnianie skraca czas potrzebny do zapewnienia roślinom wody, a także umożliwia efektywne jej wykorzystanie. Programowanie nawadniania w nocy pozwoli nam zaoszczędzić znaczną ilość wody, która paruje najbardziej w ciągu dnia. W nocy nie ma problemów z ciśnieniem wody, co często zdarza się w dzień, kiedy obciążenie sieci wodociągowej jest duże. Warto zainwestować w system nawadniania z czujnikami kontroli i wilgotności. Może to być instalacja z tryskaczami lub linią kropli. Przed zamontowaniem jakiegokolwiek systemu, należy wybrać właściwe miejsce dla zraszaczy. Później określić obszar, który będą zraszać wybrane zraszacze, aby nawadniały całą powierzchnię. Żadna z części ziemi nie może pozostać sucha. Warto jednak wiedzieć, że do podlewania roślin o takich samych wymaganiach można wykorzystywać te same zraszacze. Liczba sekcji, na które podzielimy ogród zależy od wielkości terenu, który chcemy nawodnić. Instalację systemu nawadniającego rozpoczyna się od podłączenia go do źródła wody. Możemy to robić ręcznie za każdym razem, kiedy tego potrzebujemy, ale potem potrzebne jest nasze stałe zaangażowanie. Jeśli chcemy całkowicie zapomnieć o problemach związanych z nawadnianiem roślin, zdecydujmy się zautomatyzować system nawadniania. Jeśli mamy automatyczny system nawadniania, możemy określić porę i czas trwania nawadniania. Możemy też określić kolejność włączania i wyłączania niektórych tego systemu na danych obszarach ogrodu. Wielu producentów oferuje również system z czujnikiem deszczu, który zapobiega podlewaniu, kiedy gleba jest wilgotna. Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić tego systemu podczas instalacji w ogrodzie. Nowa generacja węży jest odporna na chemikalia i zakwaszenie. Do nawadniania długich obszarów lepiej użyć kanałów kropelkowych.

Najlepiej połączyć różne metody nawadniania oraz wybrać najlepsze dla poszczególnych części ogrodu. Naszym celem jest bowiem stworzenie wydajnego i ekonomicznego systemu nawadniającego. Ważnym parametrem określającym jego pracę jest sprawność zaopatrzenia w wodę danego obszaru. Najpierw zatem przetestujmy daną instalację.