Hodowanie zwierząt to bardzo skomplikowany proces. Wymaga bardzo dużej wiedzy oraz sprawowania kontroli nad wszystkim, co dotyczy naszego bydła. Kupowanie pasz niewiadomego pochodzenia może w przeróżny sposób wpływać na zdrowie naszych krów i byków. Nic więc dziwnego, że coraz większa grupa rolników decyduje się na tworzenie tak zwanych gospodarstw samowystarczalnych, w których zajmują się nie tylko hodowlą zwierząt, ale również uprawą roślin, które później są przekształcane na różnego rodzaju pasze.

Dwukolorowa folia do kiszonki

czarno-biała folia kiszonkarskaNajbardziej popularnym rodzajem paszy, którą wykonują rolnicy, są różnego rodzaju kiszonki. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego produktu. Jednym z nich jest sianokiszonka. Aby ją wyprodukować zwija się jeszcze do połowy mokre siano w specjalne baloty, a następnie owija specjalną, elastyczną folią rolniczą. Szczelnie opakowany produkt rozpoczyna fermentacje i w ten sposób zachodzi jego konserwacja i zachowanie niezbędnych dla zwierząt składników pokarmowych. Do drugiej grupy należą wszelkiego rodzaju kiszonki, które powstają z szatkowanych w drobne kawałki roślin. Najczęściej jest to kukurydza, ponieważ ma bardzo dużo składników mineralnych. Tych roślin nie zawija się folią tylko zsypuje w specjalnych stogach. Poprawne wykonanie takiego stoku nie jest zbyt trudne. Polega na tym, że wykopujemy dół o dużej powierzchni, w którym układamy folię a następnie wsypujemy powstałą bezpośrednio na polu sieczkę. Następnym krokiem jest odpowiednie ubicie kawałków roślin. Zwykle wykonuje się to warstwami, szczególnie przy bardzo dużych stogach. Po odpowiednim zagęszczeniu paszy przykrywa się ją szczelnym tworzywem. Najczęściej stosowana jest czarno-biała folia kiszonkarska, którą można kupić w dużych hurtowniach ogrodniczych. Bardzo duże znaczenie ma to, jak ułożymy dwukolorowy materiał na naszym stogu. Wpływa to bowiem na sam proces kiszenia oraz na ilość składników pokarmowych, które w kiszonce zostaną zachowane. Należy pamiętać, aby biała strona zawsze była skierowana na zewnątrz, natomiast czarna przylegała do pociętych roślin.

To, w jaki sposób ułożymy folię ma duże znaczenie. Biała powłoka jest znacznie bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne oraz doskonale odbija promienie słoneczne. Jest również odporna na działanie światła UV, więc chroni naszą paszę przed niebezpiecznym przegrzaniem. Czarna strona jest właściwie przeciwieństwem białej. Pochłania ona ciepło, a co za tym idzie zatrzymuje je wewnątrz stogu, dzięki czemu cały proces przebiega poprawnie.

Close Menu