W Polsce rokitnik jest znany jako roślina będącą pod ochroną, ponieważ głównie w Azji jest on powszechny. W związku z tym produkcja oleju rokitnikowego w Polsce we własnym zakresie powinna być uskuteczniana jedynie z dozwolonych krzewów hodowlanych. Warto jednak zapoznać się z szerokim zakresem możliwości tych żółtych owoców, ponieważ nie tylko mogą mieć doskonały słodkawy posmak po przymrozkach, ale zadbają o nasze ciało przez cały rok. Będziemy czuć się zdrowsi oraz będziemy mieć więcej sił na codzienne obowiązki i hobby.

Wybór rokitnika dla zdrowia

złoto z rokitnikaKrzew rokitnika znany był już w starożytnej Grecji, gdy podawano koniom liście tej właśnie rośliny, aby koń cechował się lepszym zdrowiem oraz pięknym lśniącym futrem. W głównej mierze rokitnik rośnie w Europie oraz Azji, dlatego też nazywany jest jako złoto z rokitnika. Nie jest to nazwa przypadkowa, ponieważ kryje się w jego małych i niepozornych żółtych owocach szerokie spectrum składników odżywczych. Są to przede wszystkim witaminy,mikroelementy, a także aminokwasy, kwasy tłuszczowe czy lipidy. Nie można też nie wspomnieć o wysokiej zawartości antyoksydantów. Można rzec, iż w samym rokitniku znajduje się niemal 190 substancji aktywnych. Niestety, smak może odstręczać. Warto jednak się przemóc, aby cieszyć się długim i zdrowym życiem. W ramach jakich schorzeń może wspomóc nasz organizm rokitnik? Przede wszystkim leczy przeziębienie, ból gardła czy suchy kaszel. Mimo to może pomóc nam w bardziej cywilizacyjnych chorobach jak nadciśnienie tętnicze, hemoroidy czy wysokie ciśnienie. Radzi sobie również z odmrożeniami oraz oparzeniami, a także poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, co przekłada się na o wiele lepszy apetyt. Oczywiście, jak przy każdym produkcie naturalnym czy farmakologicznym istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Osoby z wrzodami żołądka czy dwunastnicy albo kamicą nerkową powinny zrezygnować z korzystania z tej rośliny. Może ona zadziałać negatywnie na cały organizm. Warto też skonsultować się z lekarzem. 

Jedną z ciekawszych roślin na całym świecie jest krzew rokitnika, o którym słyszano już w starożytności. Wtedy karmiono liśćmi rokitnika konie, które uznawane były za luksusowy towar. Dzisiaj możemy korzystać z oleju z tej rośliny, aby wesprzeć własne zdrowie. Wysoka zawartość witamin, minerałów, a także innych składników sprawiają, iż ma on doskonały wpływ na wiele schorzeń cywilizacyjnych, a także klasyczne przeziębienie czy ból gardła. W związku z tym jest szeroko polecany różnym osobom.