Każdy powinien odwiedzać swojego lekarza rodzinnego regularnie. Dzięki temu lekarz jest w stanie wychwycić pierwsze objawy jakiejkolwiek choroby – zwłaszcza jeśli będzie to choroba przewlekła. Tak jest np. z chorobami sercowo-naczyniowymi. Nie jest prawdą, że na tego typu choroby narażeni są głównie palacze i osoby często spożywające alkohol.

Echo wykrywające wady nabyte i wrodzone

polecane echo serca w krakowieChoroby serca mogą dotknąć każdego, choć oczywiście wyżej wymienione czynniki predysponują do tego typu schorzeń. W trakcie zwykłego osłuchiwania klatki piersiowej pacjenta stetoskopem lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie wychwycić szmer sercowy. Fizjologicznie powinny być słyszalne dwa tony serca, które związane są z zamykaniem zastawek – mitralnej i trójdzielnej, a później półksiężycowatych. Zdarza się, że tony serca są słabo słyszalne albo słyszalny jest tylko jeden ton. Może też być słyszalny szmer, który pojawia się w tonie pierwszym czy drugim. Jeżeli lekarz usłyszy szmer lub podejrzewa go u pacjenta, a do tego dochodzą objawy kliniczne, to badaniem z wyboru jest echo serca. Takie polecane echo serca w krakowie można wykonać w wielu miejscach, ale najszybsze terminy znajdziemy w gabinetach prywatnych. Na echo serca refundowane trzeba czekać znacznie dłużej, a wiadomo, że w przypadku schorzeń kardiologicznych liczy się przede wszystkim czas i jak najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Oczywiście szmer sercowy wcale nie musi od razu oznaczać zaawansowanej niewydolności krążenia. Może on wynikać z niewielkiego zwyrodnienia zastawek sercowych i wielu innych przyczyn. Przyczynę tę znajdzie kardiolog, który wykona profesjonalne badanie ultrasonograficzne serca czyli właśnie echo. Echo pozwala na ocenę poszczególnych struktur serca, ale także pozwala badać przepływy krwi przez serce. Lekarz sprawdzi czy przypadkiem nie dochodzi do mieszania się krwi natlenowanej z nienatlenowaną. Jeśli w obrębie serca, śródpiersia będzie znajdował się jakikolwiek guz, to również pokaże nam badanie ultrasonograficzne. Wszelkie anatomiczne wady wrodzone także można wykryć przy pomocy echa.

Dlatego takie badanie wykonuje się również dzieciom, które np. po porodzie sinieją lub słyszalne są tzw. szmery maszynowe, które sugerują wady serca. Niektóre wady serca u dzieci można wykryć już przy pomocy zwykłego badania USG w czasie ciąży. Właśnie dlatego dobrze jest się badać i jeśli istnieją jakiekolwiek wskazania do wykonania echa serca, to nie zwlekać z decyzją. Dobremu diagnoście z pewnością nic nie umknie w trakcie takiego badania.

Close Menu