Spacery leśnymi bezdrożami to naprawdę bardzo fajny pomysł na spędzanie wolnego czasu. W takich miejscach możemy zażywać świeżego powietrza i cieszyć się pięknymi widokami. W naszym klimacie generalnie nie występują jakieś groźne drapieżniki, które mogłyby wyrządzić nam krzywdę. Niedźwiedzie czy wilki są zwierzętami, które bardziej boją się człowieka niż my ich. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że jest pewien mały owad, którego ugryzienie może stanowić dla nas poważny problem. Mowa tutaj o kleszczach, które w polskich lasach występują bardzo licznie.

Skutecznie badanie kleszcza

dokładne badanie kleszcza na boreliozęZe wszystkich insektów występujących w naszym klimacie, kleszcz jest zdecydowanie najgroźniejszy. Jest on zarazem bardzo małych wymiarów więc jego dostrzeżenie bywa bardzo trudne. Często jest tak, że kleszcze atakują ludzi ale nie dokonują ukąszenia od razu po znalezieniu się na naszym ciele. Kleszcze dokładnie wybierają miejsca gdzie mogą się wkłuć. Decydują się one na wybranie miejsc najcieplejszych gdzie jednocześnie raczej rzadko dochodzi do powstawania tarcia. Często więc znaleźć je można pod kolanami, po wewnętrznej stronie ud czy też pod pachami. Gdy tylko dostrzeżemy, że zostaliśmy ukąszeni przez tego owada to powinniśmy bardzo szybko zacząć działać. Kluczowe jest to by jak najszybciej takiego kleszcza z naszego ciała wyjąć. Do tego zadania wystarczy użyć pęsety jaką zapewne każdy z Państwa posiada w swoim domu. Generalnie im dłużej kleszcz jest wbity w nasze ciało to tym bardziej może dochodzić do zarażenia groźnymi chorobami. Jedną z nich jest borelioza, która atakuje nasz układ nerwowy. Warto więc po ukąszeniu zdecydować się na dokładne badanie kleszcza na boreliozę. Takie badania wykonywać mogą specjalne laboratoria znajdujące się w wielu większych miastach. Trzeba jednak zaznaczyć, że są to laboratoria prywatne więc za przebadanie naszego kleszcza będziemy musieli zapłacić. Cena za takie badanie jest zależna głównie od tego jaką metodą zostanie badanie wykonane. 

Nowoczesne laboratoria mają do dyspozycji już takie rozwiązania, które mogą sprawić że wyniki badań kleszcza pod kątem boreliozy otrzymamy już po kilkunastu godzinach. Starsze rozwiązania natomiast dają efekty po dwóch lub trzech dniach. Kleszcza po wyjęciu z naszego ciała należy dobrze zabezpieczyć przed transportem do laboratorium. Wystarczy do tego zadania używać jałowej gazy. Pamiętajmy by przy usuwaniu kleszcza nie stosować żadnych substancji. Stosowanie alkoholu salicylowego czy też masła może sprawić, że ryzyko zakażenia boreliozą wzrośnie jeszcze bardziej.