W naszej okolicy dostawy prądu miały częste tendencje do przerw, najczęściej z powodu starej i wadliwej instalacji, która nie była wymieniana od lat, więc zdecydowanie często musieliśmy zaopatrywać się we własne źródła zasilania do domów. Większość sąsiadów zainwestowała w kolektory słoneczne, choć były one kosztowne i nie każdy w naszej okolicy mógł sobie na nie pozwolić. Większość osób bez takiej możliwości używała agregatów prądotwórczych w razie nagłego braku w dostawach prądu.

Wydajne gazowe agregaty prądotwórcze

ekonomiczne agregaty gazowe LPGProblem z agregatami polegał głównie na tym, iż nie były one zbyt ekonomiczne. Modele przeznaczone do użytku w prywatnych domach zużywały ogromne ilości paliwa, generując zdecydowanie niewiele energii w zamian, choć z braku innych możliwości, były one najczęściej używane. Jednak od jakiegoś czasu, sąsiedzi coraz częściej wymieniali stare urządzenia na ekonomiczne agregaty gazowe LPG. Agregaty te były wizualnie identyczne z modelami benzynowymi, i miały takie same gabaryty, choć już po kilku dniach użytkowania można było zauważyć ogromne różnice, głównie w wydajności i generowanej mocy. Gazowe agregaty były bowiem o wiele bardziej oszczędne, generując więcej energii przy jednoczesnym mniejszym zużyciu paliwa. Gaz ziemny który był używany do ich zasilania również kosztował o wiele mniej niż ropa czy benzyna do zasilania bardziej tradycyjnych agregatów, pozwalając na ogromne oszczędności podczas używania owych urządzeń do zasilania domu. Mogły być one również używane do wielu zadań, podobnie jak odpowiedniki benzynowe, więc w sprzedaży bez problemów można było znaleźć agregaty o niewielkich rozmiarach, służące do zasilania zaledwie kilku urządzeń jednocześnie, jak i bardzo duże modele, które mogły zasilać cały dom. Te ostatnie posiadały jednak dość pokaźne rozmiary, i były zwykle zamontowane na stałe na przyczepie samochodowej, dzięki której mogły być swobodnie transportowane mimo dość dużej wagi. Modele stacjonarne, natomiast, wymagały wydzielenia dość dużej przestrzeni do ich przechowywania.

Największe agregaty mogły zapewniać zasilanie domu przez osiemnaście godzin bez konieczności ponownego napełnienia zbiornika, przy jednoczesnym przeciętnym zużyciu energii, a mniejsze modele służące do zasilania pojedynczych urządzeń posiadały jeszcze dłuższy czas pracy. Owa wydajność, połączona z niską ceną paliwa i ogólnym niewielkim kosztem użytkowania sprawiła, iż sąsiedzi coraz częściej zamieniali benzynowe agregaty na bardziej wydajne i ekonomiczne urządzenia gazowe.